Стихійна торгівля на вулиці Ентузіастів, що у Чернівцях розрослася до небачених масштабів. Здається, що вуличні торговці з усього міста збіглися сюди.
На зупинці громадського транспорту "Обласна друкарня" базар із вулиці Ентузіастів розрісся вздовж доріг і поперек тротуарів. Зі стихійних продавців утворилися живі коридори. Перехожі та пасажири, які виходять із громадського транспорту чи прагнуть увійти до нього, протискуються один біля одного, обережно минаючи продукти. Адже, зробивши крок ліворуч-праворуч, можна потрапити у шматок сиру чи роздушити курячі яйця.
Помітно, що частина продавців – літні жінки, які продають молочне, зелень "зі свого городу". Та стоять вони у досить незручних місцях, здебільшого заважаючи пішоходам. Більш "комфортні" стихійні місця зайняли люди, які зовсім не схожі на "сільських бабусь з маленькою пенсією". За обладнаними столиками, парасольками з продуктами у ящиках стоять молоді жінки та чоловіки.
Спроба сфотографувати загромаджену людьми та товаром зупинку швидко переростає у скандал. Агресію кількох вуличних продавців інші "колеги" не підтримують. "Сільські бабусі зі своїм, з городу", взагалі мовчать. Молодий продавець вибіг із-під парасольки і голосно повідомив, що "викличе міліцію". За мить передумав і сказав, що подзвонить своїй "жінці, яка працює у суді" (
це ж у якої співробітниці суду чоловік – стихійний торговець? – авт.)
– Ану скажи, чи може мене фотографувати журналіст, якщо я не хочу? – питав він у мобільну "жабку".
Чути було, як у трубці "жінка, яка працює в суді", щось пояснювала.
– Ага, треба мати акредитацію! – повторив за нею чоловік.
Про те, що він перешкоджає роботі журналіста, що вулиця міста – це громадське місце, і те, що поруч знаходиться ринок, де є багато вільних місць, він чути не хотів. Хоча треба віддати належне, незважаючи на запальну поведінку, чоловік поводився гідно. Чого не скажеш про жінок! Одна жінка відразу перейшли на "ти", погрожувала, говорила злісно, вживаючи ненормативну лексику.
– Хто ти така, чого тут ходиш, ану дай посвідчення..! – кричала вона. На зауваження, що вона агресивна людина, тому не довірю їй свій документ, жінка відповіла: "Дякуй, що не побили!"
Не цураються войовничі торговці "повисмикувати руки-ноги" й іншим мешканцям, які не хочуть миритися із безладом на вулиці, та міським чиновникам. Дісталося від знахабнілих продавців й Сергію Обшанському, керівникові інспекції благоустрою міста: "Ці люди не добирали слів. Дуже неприємно там перебувати, – розчаровано розповідає він про "зустріч" із цими продавцями. – Але ми працюємо і тут також наведемо лад. Вже маємо конкретні результати: місця стихійної торгівлі у "найпопулярніших" ділянках міста очистили. Зокрема на проспекті Незалежності, на зупинці "Мікрорайон" та на розі Головної; на вулиці Комарова з обох боків; на Ватутіна і на Шкільній. Невдовзі і тут, на вулиці Ентузіастів, буде чисто".
Очевидно, що сільськими мешканцями, яких на стихійному ринку одиниці, прикривається сотня перекупників. Їх відрізнити легко, між ними величезна різниця і за обсягом товару, й за виглядом.
Чернівчани і гості міста, які проживають чи опиняються у цьому районі, жахаються. "Я живу неподалік, щодня спостерігаю за тим, що тут відбувається, – розповідає чернівчанка Валентина. – Від тієї антисанітарії та рейваху на вулиці Ентузіастів просто бридко. Перекупники розподілили між собою місця, до них приєдналися і сільські мешканці. На дорогу викладають вже не тільки овочі, але й молочні, м’ясні продукти, продають фарш, живу рибу, тістечка. Продукти – без холодильників, просто з землі. "Виїхали" на дорогу і магазинчики, які тут розташовані, вони тут торгують одягом, іграшками. Фактично на вулицю перемістився весь ринок, натомість там усі прилавки порожні. Колись тут справді була стихійна торгівля, але живу тут понад 20 років, то такого, як зараз, ніколи не було".
Думка"Готові прийняти всіх продавців із вулиці"Анатолій БОРСУК, керівник ринку "Головний":
– На сьогодні ситуація не покращилася: на вулиці кілька сотень продавців, натомість на ринку прилавки пустують. Крім того, ми виготовили багато додаткових прилавків, які наразі на складі, але за необхідності можемо їх розмістити на території ринку. Ми готові прийняти всіх продавців з вулиці, усім місця вистачить. Йдеться не про гроші. Ми хочемо, щоб місто було чистим, щоби не було соромно перед туристами та земляками.
Скарги, що нібито "не дозволяють" торговцям з вулиці прийти на ринок, ними вигадані, щоби ввести в оману людей і легалізувати своє перебування на вулиці. Зокрема про нібито розподіл місць на ринку і про велику оплату. Сьогодні для товаровиробника оплата за день торгівлі на ринку становить 1,65 гривні. Те, що там, на вулиці, торговці стоять безкоштовно, давно не відповідає дійсності. Насправді там всі люди платять. І далеко не по 1,65 гривні.
Більше того, цей вуличний ринок давно вже не стихійний. Це впорядкована, структурована кимсь торгівля. Там є свій актив (до речі, цих людей запрошували до департаменту економіки на обговорення). Цей стихійний ринок – вже бізнес. Причому, він межує з криміналом. Адже продаж м’ясних продуктів у несанкціонованих місцях без дотримання санітарних умов вже тягне не на адміністративну відповідальність, це злочин.
ЦифраТретього травня на ринку "Головний" було 192 вільних місця.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
5-05-2016, 16:16
0
6 248