DataLife Engine > --- > „Коні для села потрібні, але розводити їх ніхто не хоче”

„Коні для села потрібні, але розводити їх ніхто не хоче”

„Коні для села потрібні, але розводити їх ніхто не хоче”

Власник підприємства “Надія”, що на Вижниччині, Дмитро Курик добирається додому у Вашківці чи на роботу верхи на коні. Але переважно він і днює, і ночує на своїй племінній фермі коней – єдиній у краї.
- Розумнішої свійської тварини, ніж кінь, годі знайти, - каже Дмитро Миколайович. – А віддана яка! Бувало, лежу в траві, пасу худобу, а мій коник Буян пасеться неподалік. І далеко він ніколи не відійде, завжди буде поруч.
Торік було 11 лошат приплоду, а цього очікують 20
Нині у господарстві Курика є 40 коней. Далеко на схилі пасеться гарна чорної масті кобила, а на протилежному боці – троє лошаків затіяли між собою герц. Ще двоє маленьких перебувають у конюшні – худі, лише ребра стирчать.
- Такою кволою була й та кобила, що пасеться біля лісу, - пояснює Дмитро Миколайович. – Я купив її маленьким лошам в одного газди: тварина страждала від внутрішніх паразитів. Але сподобалася мені тим, що мала гарну поставу й міцну мускулатуру. Залишилося додати до цього ще “м’ясо” і маю непогану кобилку для розведення . Трави є багато. Такими ж будуть і ці двоє лошаків, що теж потерпають від паразитів. Доводиться самому лікувати, хоча за спеціальністю я агроном.
- Нині вирощую коней двох напрямків – ваговозів, чи, як я їх називаю, буковинська упряжна, та верхових, яких можна використовувати і як тяглову силу, і для їзди в сідлі, - продовжує Курик. – Остання порода виведена з робочих гуцульських коней. Це високі і гарні коні, з відповідним екстер’єром. Верхові коні мають висоту холки 1,65 метра: рябі, булані, солові. Останній колір, до речі, зустрічається рідко. Для розведення таких коней купив жеребця і п’ять кобил у Ягольниці на Тернопільщині, де розташований кінний завод.
Мав Курик і племінного арабського жеребця, однак той встиг зробити у племінній справі небагато – буйна кобила поламала йому ноги. Зробити заміну наразі не вдається: разом з сином шукали пропозиції в Інтернеті. Довідалися , що продається “араб” на Полтавщині. Однак, насправді, то був кінь ахалтекінської породи (батьківщина породи – Туркменистан).
Щодо ваговозів, то нині у “Надії” їх є 12: десять кобил і два жеребці. Маса таких коней - до тонни. Кобил господар здає мешканцям навколишніх сіл в оренду для сільгоспробіт. Взамін бере лошат. Торік у Курика було 11 лошат приплоду, а цього він сподівається на 20 особин.
Для нової конюшні потрібно всього 40 тисяч гривень
Чималим попитом користуються і виведені ним верхові коні. Нещодавно, скажімо, поляки хотіли придбати Буяна, пропонували 3000 доларів. Приїжджали й німці з аналогічним наміром. Однак господар не захотів продати жеребця, який потрібен для продовження роду. Годує коней сіном та вівсом: має 60 гектарів сінокосу та 40 – орної землі.
- Шкода, що конярством в області ніхто не займається. Ці тварини в селі потрібні, бо далеко не кожен може купити трактора, та й пальне дороге, - переконаний Дмитро Миколайович.- Мої ж можливості обмежені – немає відповідних коштів. Хоча потрібно якихось 30-40 тисяч гривень: для удобрення грунтів і побудови нової конюшні. Та й справа це прибуткова. Декілька років тому один генерал з Чернівців обіцяв сюди завезти з Тисмениці на Івано-Франківщині 10 кобиломаток верхових коней. Навіть 15 гектарів угідь обгородили. Та генерала перевели в інше місто, а огорожу зруйнували. Тому доводиться нині опиратися на власні сили.
За даними обласного управління агропромислового розвитку, нині в області нараховується більше 14 000 коней. (Василь Гринюк)



Повернутися назад