Село, де висохли криниці
Вода почала зникати після виселення
Цього року весна припізнилася, тому селяни нині всі пораються на городах, рідко кого побачиш на вулиці чи біля хати. Хутір потопає в буйній зелені, навсібіч – оброблені поля. На всіх криницях стоять перевернуті догори дном відра – у них води нема. Точніше, є, але лише на дні, та й то жовта, як під час повені. А в деяких колодязях води зовсім нема.
На подвір’ї одного з будинків у центрі Майорки побачили бабусю, яка із сапою в руках поверталася з городу. 73-річна Анастасія Буймистрюк чимало цікавого нам розповіла.
– Колись тут була така смачна вода, що пив би і пив, – каже вона. – І ніхто й гадки не мав, що її не стане й за нею треба буде за два кілометри ходити. У 1927 році з Поливаного яру – є в нас таке урочище – під час великих дощів надійшла така повінь, що всі хати забрала й багато людей потопилося. Після тієї повені хутір віддали румунському офіцерові майору Флореску. Це був добрий чоловік – він дав кожному деревину на будівництво будинку й по дванадцять соток землі безкоштовно. Хутір відбудували. Але після війни радянській владі забаглося знищити Майорку – так назвали хутір на честь майора Флореску, який сам забажав цього. Тобто хати почали руйнувати, а людей виселяти у степи Херсонщини. Я з батьками теж там була. Довго наші люди на чужині не могли бути – втікали. А вже пізніше, років двадцять тому, біля Майорки почали меліорацію земель, після чого на хуторі виникли проблеми з водою. Причому, чим далі, тим гірше.
– Колись ми скидалися й копали криниці, – продовжує бабуся Настя. – Мій чоловік, який пропрацював у колгоспі 40 років, навіть хвилювався за грибників, які приїжджають до нас за опеньками, й викопав колодязь, щоби люди пили. А коли вода кудись зникла, ми почали ходити за два кілометри до цілющого джерела і звідти носили. Але і там вже води нема – кудись втекла. Нині люди возять її з навколишніх сіл, за 8-10 кілометрів. З Комарова мені воду привозить сусід, лісник Микола. Тобто, хто має машину, той і возить. А так набираємо дощової води або черпаємо те, що є на дні у криниці. Вода там дуже жовта, не для пиття.
Щоби знайти воду, треба до 200 тисяч гривень
Хуторяни мають надію на голову сільської ради з Комарова Івана Телешмана, який все робить для того, щоби Майорка ожила. Приміром, вже закопані телефонні стовпи, бо тут є лише два телефони, здійснюватиметься і газифікація. Але на хуторі немає жодного магазину, транспортного сполучення з райцентром, хоча колись маршрутний автобус їздив до Майорки тричі на день. Місцеві жителі виживають за рахунок того, що випалюють вапно. Цей будівельний матеріал у Майорці купує вся округа і не тільки.
Тим, що на хуторі немає води, переймаються і в селі Комарів, до якого він належить. Ось що каже з цього приводу секретар сільської ради Ольга Костюк:
– Наш голова віддавна б’є на сполох, приїжджали спеціалісти. Вихід один – треба пробивати глибоку свердловину. Однак коштує це разом з проектно-кошторисною документацією недешево – понад 200 тисяч гривень. Маємо надію, що допоможуть районна та обласна держадміністрації.
Сумнів з приводу того, що у відсутності води у Майорці винна меліорація, висловив сільський землевпорядник Анатолій Бербека. За його словами, меліоративна система з роками забивається і не функціонує. Інша справа, що вода могла після цього піти на ще більшу глибину або в обхід хутора. Зрештою, невідомо, чи буде результативним глибинне буріння – все залежить від породи грунту.
Голова Кельменецької рай-держадміністрації Петро Телешман: "Щоби розпочати бурильні роботи, потрібна проектно-кошториста документація, без якої важко визначитися з коштами. Хоча, як на мене, потрібно буде, за попередніми підрахунками, не менше 100 тисяч гривень. Отже, коли матимемо проект робіт, тоді й почнеться фінансування. Сподіваємося, що це станеться в другому півріччі нинішнього року".
Повернутися назад