Метеоритні дощі, зірки, що падають, та видимість планет: яким буде космічне небо у 2020 році
Упродовж всього 2020 року із Землі можна буде милуватися іншими планетами Сонячної системи. Навесні на небі вечірньою зіркою засяє Венера, Марс можна буде спостерігати на початку року вранці, а Юпітер і Сатурн вийдуть на небосхил літньої ночі.
Про це пише Deutsche Welle.
{reklama}
2020 рік багатий на різні видовищні астрономічні події. Крім того, він буде високосним, на радість певній групі іменинників.
Видимість планет
Упродовж року з Землі можна буде милуватися іншими планетами Сонячної системи.
Так, навесні на небі вечірньою зіркою засяє Венера. Найяскравішу після Сонця і Місяця зірку на земному небосхилі можна буде побачити в ясну погоду навіть вдень. В кінці квітня Венера досягне своєї максимальної краси і піде з вечірньої сцени наприкінці травня, але вже наприкінці червня засяє з новою силою на ранковому небі. Піку своєї нової яскравості Венера досягне 10 липня і до кінця року залишатиметься ранкової зіркою.
Марс можна буде спостерігати на початку року вранці, а з червня - у другу половину ночі. Особливо помітною Червона планета буде восени: 14 жовтня Марс досягне протистояння з Сонцем у сузір'ї Риб і всю ніч буде виглядати на небосхилі. Вже в перший тиждень жовтня Марс максимально зблизиться із Землею - розділяти нас будуть усього 62 мільйони кілометрів. Четверту від Сонця планету важко буде розгледіти в сузір'ї Риб, за своєю яскравістю Марс перевершить навіть Юпітер і буде сяяти у вечірньому небі до кінця року.
Юпітер і Сатурн вийдуть на небосхил навесні. Спочатку спостерігати їх можна буде вранці, а до липня перебування двох гігантів на небі розтягнеться вже на всю ніч. У сузір'ї Стрільця вони влаштують перегони: протягом року швидший Юпітер наздожене свого окольцованного сусіда. 21 грудня планети настільки зблизяться один з одним, що створять враження однієї зірки. Зустріч Юпітера і Сатурна називається великим з'єднанням. Оскільки Юпітер здійснює оберт навколо Сонця за дванадцять років, а Сатурн за тридцять, видимі з Землі "обійми" двох гігантів відбуваються раз на двадцять років.
Невловимий Меркурій буде видно лише кілька днів у році. Найменша планета Сонячної системи досягає лише невеликих кутових відстаней від Сонця і зазвичай знаходиться на денному небі. На початку лютого і в кінці травня є шанс побачити Меркурій на небі ввечері, а наприкінці липня і в середині листопада - на світанку.
Провідні зірки і метеоритні дощі
Провідними зірками взимку 2020 року стануть небесний мисливець Оріон і найяскравіша зірка земного небосхилу, вражаючий біло-блакитний Сиріус із сузір'я Великого Пса. Майже в зеніті буде мерехтіти жовтувата Капелла в сузір'ї Візничого. Доповнять красу зимового нічного неба Альдебаран в сузір'ї Тельця і зоряні скупчення Гіади і Плеяди.
Навесні на небосхилі засяє сузір'я Лева, Діви і Волопаса. Головні та найяскравіші зірки цих сузір'їв - Регулус, Спіка і Арктур - утворюють весняний трикутник, що вказуэ дорогу. Літній трикутник складуть голубувата Вега, Денеб та Альтаїр - головні зірки сузір'їв Ліри, Лебедя і Орла. А восени на нічному небі засяє Пегас, у правому верхньому куті якого починається сузір'я Андромеди з його однойменною галактичною Туманністю, що сприймається з Землі як невелика каламутна хмарка.
Любителям загадувати бажання при вигляді падаючої зірки слід запастися вільним часом у серпні та листопаді 2020 року. До ста падаючих зірок на годину можна нарахувати, спостерігаючи за метеорним потоком, який щорічно з'являється з боку сузір'я Персея. Цього разу Персеїди виявлять найбільшу активність між 9 і 13 серпня. У середині листопада очікується пік метеорного потоку Леоніди.
Календарні факти
На початку 2020 року Сонце буде перебувати в сузір'ї Стрільця. Вранці 5 січня Земля пройде зі швидкістю 30 кілометрів на секунду через свій перигелій, тобто максимально наблизиться до Сонця. В перигелії відстань від Землі до Сонця складає 147,09 мільйона кілометрів, що на 2,5 мільйона кілометра менше, ніж середня.
Астрономічні весна, літо, осінь і зима почнуться у 2020 році відповідно 20 березня, 20 червня, 22 вересня і 21 грудня. Літній час, незважаючи на дискусії про його скасування в Німеччині, збережеться і в 2020 році. Розпочнеться літній час 29 березня, а назад годинники будуть переведені 25 жовтня. Великдень у Німеччини у 2020 році випадає на 12 квітня, відповідно апогей карнавалу - з 20 по 26 лютого.
Згідно з григоріанським календарем 2020 рік є високосним з 366 днями: лютий налічує 29 замість 28 днів. За китайським календарем, що налічує вже 4717 років, це буде 37-й рік 79-го циклу, почнеться він 25 січня і буде Роком Пацюка. Ісламський 1442 рік почнеться на заході 19 серпня, тобто першим днем нового року буде 20 серпня. Аналогічно єврейський 5781 рік почнеться з переходом з 18 на 19 вересня.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Повернутися назад