"Завжди серед людей": чернівчани згадують, яким мером був Микола Федорук

Сьогодні, 7 травня, у Чернівцях помер колишній міський голова Чернівців Микола Федорук. Він запам’ятався як один із найтриваліших мерів в історії Чернівців, а згодом — як народний депутат України.
Його знало і шанувало дуже багато людей. У соцмережах висловлюють співчуття з приводу смерті Миколи Трохимовича і згадують, яким він був у житті.
{reklama}
Експрем’єр-міністр Арсеній Яценюк розповів, що Микола Трохимович бачив значно далі за горизонт.
"Мені пощастило знати його не лише як багаторічного мера Чернівців, державника і політика, а передусім — як мудру, добру і дуже світлу людину. Мав честь працювати з ним, спілкуватися. У нього багато чому можна було повчитися: гідності, витримці, чесності в роботі й повазі до людей. Пригадую нашу зустріч в Чернівцях в останнє літо перед повномасштабною війною. Це була неспішна, глибока розмова, сповнена тривоги за країну й віри в людей. Микола Трохимович бачив значно далі за горизонт".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Легенда Чернівців: якими були життя й діяльність Миколи Федорука, який сьогодні пішов з життя
Колишня начальниця управління соцзахисту міськради Аліна Круглецька відзначила, що Микола Трохимович був людяним у спілкуванні.
"Багаторічний міський голова, який був не тільки мудрим очільником міста, вимогливим і водночас доброзичливим керівником, але і простим, людяним у спілкуванні - справжній батько Чернівецької громади... Завжди серед людей, завжди з людьми..."
Микола Кобилюк, журналіст “МБ”, військовослужбовець ЗСУ згадав про незвичне захоплення Миколи Федорука.
"Він страшенно любив "бітлів" і цінував справжнє, автентичне звучання їхніх пісень. Тому віддавав перевагу саме платівкам. Ми часто ділилися думками про цей культовий гурт. Скажімо, про їхній останній хіт "Now and Then" - пісню, яка крізь час пронесла дух Джона Леннона і була презентована аж у 2023-му.
Микола Трохимович був особистістю з нестандартним і водночас чітким мисленням. У ньому дивовижно поєднувалися доброзичливість і принциповість у справах, творчий підхід до розв'язання найскладніших проблем і та сама, особлива чернівецька шляхетність…
Здається, не було в місті байдужих до Миколи Федорука. Його любили і поважали, критикували і надихалися ним. Йому заздрили і співпереживали. На нього чинили тиск, але часто зазнавали поразок".
Начальник міського управління Держпродспоживслужби Сергій Лазарєв згадав, як міський голова вчив його контролювати процес від початку до кінця.
"Згадав, як мене, молодого депутата міської ради, він вчив вирішувати усе самому, вчив контролювати процес від початку до кінця! Зараз мені стали в нагоді, його "науки"…
Тому щирі співчуття з приводу смерті Миколи Трохимовича Федорука, багаторічного мера міста Чернівці.
Микола Трохимович залишив глибокий слід в історії міста — як мудрий керівник, патріот і людина великої гідності. Його відданість Чернівцям, доброзичливість і принциповість заслужили повагу не лише серед містян, а й далеко за межами регіону".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відновлення традицій, нові ідеї та реконструкції: чим запам’ятався Чернівцям Микола Федорук
Волонтерка Леся Хомко пригадала, що мер Чернівців Микола Федорук був завжди позитивним, усміхненим, жартівливим,
"Знала давно, ще з першої каденції його мерства. Він завжди був позитивним, усміхненим, жартівливим. З ним було легко.
Мера часто можна було побачити на вулицях міста, в крамницях, заходив до нас у лікарню. Його просто можна було набрати і почути привітний голос, який вирішував просто, без понтів проблеми, наче батько. Він був людяний, будучи мером чотирьох скликань, і коли був двічі нардепом. Людяність, простота, позитив і доброчинність - таким запам'ятаю".
Журналіст Микола Тимощук розповів про те, як Микола Федорук вболівав за місто і допомагав у багатьох справах.
"У час вересневого начитування лекцій для студентів Чернівецького університету на щойно відкритому там відділенні журналістики в телефонній слухавці пізнаю голос Федорука. Він дзвонив, щоб… подякувати. Бо незадовго перед тим прочитав у міській газеті "Чернівці" мою гостру публікацію про враження від навідин міста під заголовком "Европейське місто ганьбить хамство. І неповага до української мови" (число газети від 3 серпня). Так я потрапив на каву в робочий кабінет мера. Скориставшись рідкісною нагодою, попросив Миколу Трохимовича про одну послугу: дозволити піднятися на міську Ратушу в той час, коли з найверхнього його чотирикутного балкону, під небом, лунає на далеко зусібіч, наживо, у виконанні артиста Буковинського ансамблю пісні і танцю чарівна мелодія "Марічки" - офіційного гімну Чернівців. І те прохання було вволене недільного дня. Повезло не лише мені, а й професорові Володимиру Антофійчуку. Довідавшись про цю рідкісну нагоду, він щиро напросився в компанію. Та фантастична картина буковинського пейзажу й та заворожуюча мелодія й досі бринять у моїм серці, як вдячність мерові".
Микола Федорук був одним із ініціаторів створення програми "Три запитання мерові". Вона виходила в ефір майже 11 років. Ведуча програми Леся Федоренко розповіла, що з мером завжди було легко спілкуватися. Він ніколи не ознайомлювався з питаннями до запису програми, але завжди мав відповіді.
Письменник Сергій Воронцов зазначив, що Микола Федорук був знаковою особистістю для Чернівців.
"Федорук -- звісно, знаковий. Звісно, чернівецький. Намагався побудувати, як не соціалізм, то капіталізм із людським обличчям. Багато вже підзабули, що не важливо, що будуєш, головне, щоб " з людським обличчям". Або хоча б не із злим, не з перекошеним.
Я згадував його недавно, випадково. Чомусь пригадав, що перша його стаття на зарі ще комсомольської кар'єри була про те, що не треба викреслювати з суспільного життя людей, які не вписуються у нормативи радянського( сучасного тоді) світогляду. Що від цього жодної користі. І це був 1983 рік. Зараз, багато людей так не вважають. Тягнуть на оруелівський 1984. Може тому у нього все вийшло... і у суспільства тоді".
Власниця книгарні "Букініст" Марина Лібанова загадала, коли Микола Федорук був "симпатичним хлопцем, якій "крутив" дискотеки в Шепетівці".
"В ньому назавжди залишився отой нормальний хлопець, який мав би бути відсторонений від простих людей, враховуючи партійні посади і особистий кабінет в мерії. У мене є багато спогадів про звичайні зустрічі в неофіційних ситуаціях, він любив і вмів розказувати веселі історії і анекдоти. З ним можна було зустрітися на Кобилянській , де він часто проходив, він вітався і цікавився справами, тобто був в курсі. І ще він регулярно ходив в театр за часи свого мерства, залишався після прем'єри, знав і любив акторів. А більше за все він любив Чернівці, і хоч не народився тут, але прожив своє життя біля нас, чернівчан".
Журналіст, військовислужбовець ЗСУ Юрій Чорней вважає, що жодна наступна влада не перевершила тих справ, які здійснив Федорук.
"Я поважав і цінував Федорука за масштаб перетворень, які трансформували місто. Жодна наступна влада не перевершила тих справ, які здійснив Федорук. Заново створені площі Філармонії і Пресвятої Марії, пішохідний статус вулиці Ольги Кобилянської, наймасштабніший ремонт середмістя з нагоди 600-річчя першої письмової згадки про Чернівці. Його поміркованість і консерватизм з часом виявилися його силою. Наприклад, коли Федорук зберіг від розграбування, приватизації і тотальної новітньої забудови історичне середмістя".
Нагадаємо, прощання з ексмером Чернівців Миколою Федоруком відбудеться у суботу, 10 травня. Об 11:00 відбудеться громадянська панахида. Обласний музично-драматичний театр ім. О. Кобилянської. 12:00 Міжконфесійна релігійна панахида. Там же.
13:00 Прощання біля Ратуші. 13:30 Відбуття на Руське кладовище (Зелена/ Кишинівська, вічний вогонь). Чин похорону.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Повернутися назад