DataLife Engine > Новини Чернівців / гаряча тема / фоторепортаж > Одинадцять років тому світ почув про «Азов»: як підрозділ став символом української стійкості

Одинадцять років тому світ почув про «Азов»: як підрозділ став символом української стійкості

Одинадцять років тому світ почув про «Азов»: як підрозділ став символом української стійкості


Сьогодні, 5 травня, виповнюється 11 років з моменту заснування легендарного підрозділу “Азов”, що став уособленням незламності, професіоналізму та відданості Україні.

До річниці створення Азову у Чернівцях провели лекцію, де Друг "Айті" розповів про те, як підрозділ пройшов шлях від батальйону добровольців до однієї з найкращих бригад Сил оборони, пише molbuk.ua

{reklama}

Як усе починалося: витоки легенди

5 травня 2014 року, після буремних подій у Харкові та боїв на Римарській, невелика група українських партизанів, які діяли в умовах хаосу та російської агресії, стала офіційним бойовим підрозділом — батальйоном патрульної служби міліції особливого призначення “Азов”.

В основі – націоналісти, футбольні ультрас, добровольці, які ще вчора протистояли міліції на вулицях. Але обставини змусили трансформуватися.
Перші бої підрозділ прийняв уже в перші дні свого існування, взявши в полон навіть самопроголошеного “міністра оборони ДНР”. А вже в червні 2014 року – перша масштабна операція: звільнення Маріуполя.

На фото Друг "Айті"





"У 2014 році відбулась Революція Гідності. Це був мирний протест проти влади, яка просувала проросійську політику. Росіяни протягом багатьох років існування нашої держави намагалися постійно політично й економічно впливати на неї.

Батальйон "Азов" був створений у перший місяць війни на Донбасі, 5 травня 2014 року, в місті Бердянськ. Це був час хаосу й загальної тривоги через дії агресора, який сприяв створенню проросійських угруповань на сході України. Як і багато новостворених формувань, батальйон "Азов" став відповіддю на цю загрозу, об’єднавши у своїх лавах добровольців із різних куточків України, здебільшого патріотів, ультрасів та активістів Майдану, які не боялися поглянути ворогові у вічі", - розповідає Друг "Айті".

Становлення: від батальйону до полку

Згодом “Азов” брав участь у боях за Іловайськ, Широкине, Павлопіль, Мар’їнку. У вересні 2014 року він був розширений до полку спеціального призначення у складі МВС, а з листопада 2014 року — офіційно став частиною Національної гвардії України.

"Азов" разом з іншими підрозділами АТО відвоював невелике курортне село Широкине за 20 км від Маріуполя.

Боєць "Азову" в Маріуполі у 2014 році. Фото: Azov

Бійці "Азову" під час битви за Широкине у 2014 році. Фото: Azov.

Протягом 2015–2021 років “Азов” працював над структуризацією: було створено Військову школу імені Євгена Коновальця, запущено сержантські курси, систему професійного рекрутингу та підготовки особового складу. Підрозділ перестав бути просто бойовим — він став кузнею військової еліти.

Оборона Маріуполя

Однією з найбільших битв для "Азову" стала 86-денна оборона Маріуполя на початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Перебуваючи в оточенні, підрозділ у складі Маріупольського гарнізону стримував переважаюче в силах та засобах угруповання Збройних сил РФ, відволікаючи їхню увагу від наступу вглиб країни.

За 86 днів оборони міста, згідно з даними підрахунків візуально підтверджених втрат ворога, бійці "Азову" ліквідували 3500 осіб особового складу противника, а ще 5000 окупантів були поранені.

"Першим бойовим хрещенням "Азову" стало звільнення Маріуполя. Це стратегічно важливе місто мало стати ключовою ланкою у створенні сухопутного коридору з окупованим Кримом і перебувало під контролем проросійських бойовиків, які готували "референдум" для його приєднання до РФ. Терористичні угруповання, очолювані кримінальними елементами на кшталт "Чечена", захопили міську раду й активно закріплювали свої позиції, намагаючись повторити сценарії, які вже відбулися в Донецьку та Луганську", – розповідає Друг "Айті".







Щоб отримати дозвіл на штурм Маріуполя, командир батальйону "Азов" домагався підтримки командування. Після тривалих вагань у ніч перед операцією дозвіл було надано. Не маючи належного оснащення та підготовки, проте керуючись мотивацією та незламним духом, батальйон розпочав штурм 13 червня 2014 року. У цій операції бійцям допомагали батальйон "Дніпро-1" і підрозділи Нацгвардії. Бойовий арсенал "Азову" був більш ніж скромний: кілька одиниць радянської техніки, як-от ЗУ-23-2 та кулемет "Утьос", і самостійно броньований КАМАЗ.

Успіх операції мав значний психологічний ефект для обох сторін: Україна зрозуміла, що здатна чинити опір чисельно переважаючому ворогові, який тримає світ у страху.





Фото МВС України

2022: нова війна

Вже у квітні 2022 року, перебуваючи в оточеному Маріуполі, офіцери "Азову" створили підрозділ в околицях Запоріжжя, який фактично увійшов до складу ОЗСП "Азов". Цей підрозділ складався з добровольців та "азовців", які опинилися поза межами Маріуполя на початку вторгнення. Підрозділ був створений для подальшої спроби деблокади міста. З перших днів свого існування бійці підрозділу брали участь у боях на Південному напрямку. Пізніше ці добровольці стали основою для відновлення та масштабування "Азову".

Бійці бригади "Азов". Фото: "Азов"/Telegram

У лютому 2023 року ОЗСП "Азов" став 12-ю бригадою спеціального призначення "Азов" у складі Національної гвардії України.
У період з лютого по травень 2024 року "Азов" у складі батальйонної тактичної групи був залучений на критичну ділянку фронту в районі селища Терни, з метою зупинки масованих штурмових дій ворога та стабілізації лінії фронту.

Бійці бригади "Азов". Фото: "Азов"/Telegram

З серпня 2024 року 12-та бригада спеціального призначення "Азов" була залучена до бойових дій на одній з найскладніших ділянок фронту – Торецькому напрямку, зокрема в районі селища Нью-Йорк. Бійцям "Азову" вдалося зупинити наступ росіян і стабілізувати лінію фронту в зоні відповідальності підрозділу. "Азов" успішно здійснює оборонні та контрнаступальні дії на цій ділянці фронту до сьогодні.

Бійці бригади "Азов". Фото: "Азов"/Telegram

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram



Повернутися назад