DataLife Engine > Новини Чернівців > Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

14. Вт. Прор. Наума. Прав. Філарета Милостивого.

Пророка Наума




14 грудня віддають данину пам’яті Святому пророку Науму, який написав одну з книг Старого завіту. Його відносять до одного з 12-ти малих пророків. Наум народився в VII столітті до Різдва Христового у Галілеї і помер на 45-му році життя, проживши праведне життя.

У Старозавітній книзі пророка Наума міститься передбачення загибелі міста Ніневії (Ассирія) за беззаконня, а також руйнування Ізраїльського царства.

{reklama}

За народним повір’ям, Наум є покровителем знань, розуму і доброчесності. Здавна вірили, що навчання в цей день буде даватися легко і стане в нагоді в подальшому житті.

Про життєвий шлях Наума є небагато відомостей. Проживав він у VII столітті до нашої ери, володів даром передбачення майбутніх подій та розпізнавання минулих, прославився своїм розумом та мудрістю.

Немов відкриті книги читав він людські душі і розумівся на них. Будучи вченим, Наум дбав про загальну освіту.

Праведний Філарет Милостивий



Праведний Філарет Милостивий жив у восьмому столітті в одному з міст Малої Азії. Він був вихований батьками в благочесті і страсі Божому. Дружина його, яку звали Феозва, була з багатої і знатної сім'ї.

У пари було троє дітей. Філарет був багатим і знатним вельможею, але водночас він був одним з тих людей, які не шкодують своїх коштів заради жебраків, а з любов'ю і радістю роздають всім нужденним. Одного разу араби напали на місто і розграбували майно Філарета.

У нього залишилося два воли, корова, кілька вуликів і будинок. Але і це, останнє, він поступово роздав бідним. Покірно переносив він докори дружини і глузування дітей. Коли був відданий останній запас пшениці, його старий друг прислав йому в сорок разів більше, а після того, як Філарет віддав жебракові теплий одяг, до нього повернулося багатство.

У той час візантійська імператриця Ірина шукала наречену для сина - майбутнього співправителя Костянтина Багрянородного і для цього по всій імперії розіслала послів.

Посли приїхали в будинок також і до Філарета. Він дуже зрадів, а його дружина Феозва засмутилася, бо в хаті не було взагалі ніякої їжі. Філарет наказав дружині гарненько прибрати в будинку. Коли сусіди дізналися, що очікуються царські посли, вони принесли в достатку все необхідне для багатого бенкету. Посли відібрали для царських оглядин, разом з десятьма красивими дівчатами, онучку Філарета, Марію.

Марія перевершила своїх суперниць добротою і скромністю і стала царицею, а Костянтин Багрянородний щедро обдарував Філарета. Так повернулися до Філарета слава і багатство. Але, як і раніше, святий щедро роздавав милостиню і влаштовував обіди для жебраків і сам служив їм під час цих трапез.

Коли блаженний старець досяг 90 років, він, передбачаючи швидку смерть, відправився в Константинопольський монастир Родольфію, де роздав усе, що мав при собі. Він покликав рідних, наставляв їх у любові до жебраків і мирно преставився до Бога.

Помер він в 792 році і похований в обителі Суда Родольфія в Константинополі. Коли тіло святого несли до місця поховання, один чоловік, якого мучив диявол, схопився за труну і слідував з похоронною процесією. Коли вони прийшли на кладовище, з ним сталося зцілення.

Після смерті праведного Філарета його дружина Феозва працювала, відновлюючи в Пафлагонії монастирі і храми, які були зруйновані під час ворожих нападів.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram



Повернутися назад