DataLife Engine > Новини Чернівців > Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

13. Вт. Сщмч. Іпатія єп. Гангрського.

Священномученик Іпатій, єпископ Гангський


Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Священномученик Іпатій, єпископ Гангрський, був єпископом міста Гангри в Пафлагонії (Мала Азія). У 325 році він брав участь в I Вселенському Соборі в Нікеї, на якому була піддана анафемі єресь Арія.

Коли в 326 році святитель Іпатій повертався з Константинополя в Гангри, в пустельному місці на нього напали послідовники розкольників Новата і Феліціссима. Єретики поранили його мечами та киями і скинули з високого берега в болото. Подібно до первомученика архідиякона Стефана, святитель Іпатій молився за тих, що вбивали його. Одна жінка-аріанка вдарила святителя каменем по голові, і він помер. Вбивці приховали тіло мученика в печері, де його виявив селянин, що зберігав там солому. Упізнавши тіло єпископа, він поспішив повідомити про це в місто, і жителі гангрени з честю поховали мощі свого улюбленого архіпастиря.

{reklama}

Після смерті мощі святителя Іпатія прославилися численними чудесами, особливо вигнанням бісів і зціленням хвороб.

З давніх пір священномученик Іпатій особливо шанували в Руській землі. Так, в 1330 році в Костромі був побудований Іпатіївський монастир, на місці явлення Божої Матері з Предвічним Немовлям та предсоячими святими - апостолом Филипом і священномучеником Іпатієм, єпископом Гангрським. Цей монастир згодом займав значне місце в духовному та суспільному житті народу Північної Русі, особливо в роки Смутного часу. Найдавніші списки житія священномученика Іпатія були широко поширені в руській писемності, і один з них увійшов до складу Четііх Міней митрополита Макарія (1542-1564). В цьому житії зберігся запис про явище Спасителя святителю Іпатію напередодні мученицької кончини. Шанованому святому складалися молитви, похвальні слова і повчання в день його пам'яті.. У ХIХ столітті була написана нова служба священномученику Іпатію, що відрізняється від служби, написаної преподобним Йосифом Студитом, що міститься в березневій Мінеї.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram



Повернутися назад