DataLife Engine > Новини Чернівців / відео / топ новини / новини > На Буковині біля румунського кордону до приватних рук потрапила земля державного заказника

На Буковині біля румунського кордону до приватних рук потрапила земля державного заказника

На Буковині біля румунського кордону до приватних рук потрапила земля державного заказника

У Чернівецькій області, за сприяння місцевих чиновників, неправомірно приватизували землі заказника "Зубровиця", що розташований впритул до румунського кордону. Громадські активісти упевнені, що ця оборудка була запланована з єдиною метою – пропускати приватним лісом кур’єрів із контрабандою.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань "Брат за брата" на телеканалі ZIK.

Фальків – забуте Богом та занедбане людьми село на Буковині. Лише кілька хат, в яких ані води, ані світла, та прикордонна застава неподалік. Натомість навколо села – чарівні Карпати, мальовничий зоологічний заказник, в якому водяться рідкісні зубри. Звідси до кордону з Румунією лише два кілометри. 

А ще територія зоологічного заказника "Зубровиця" і ця ділянка – у приватній власності. А це означає, що не тільки надбання цивілізації, а й природні багатства стали не доступними фальківчанам, бо державний заказник раптом опинився у приватній власності.

"Земельні ділянки були виділені особам невідомим, а потім все це було передано одній особі", – каже громадська діячка з Буковини Раїса Диякон.

Землі заказника селу міг передати лише Кабмін, однак урядовці цього не робили. Тому громадські активісти звернулись до прокуратури і після відкриття провадження Держфінінспекція провела в селищі позапланову перевірку. Перевіряльники зафіксували в акті ревізії, що неправомірним відчуженням землі було завдано збитків на понад 3 мільйони гривень.

Активісти впевнені: на такі серйозні порушення продавці державних земель пішли заради не менш серйозного ґешефту. Адже ділянки розташовані впритул до румунського кордону.

"Думаю, що це зв’язано із контрабандою", – каже громадська активістка Раїса Диякон.

У Красноїльській селищній раді, до якої належить Фальків, про того, хто виявився таким нахабними, що перестрибнув через голови урядовців, продавши землі заказника, – розказувати не хочуть.

"Немає нічого. По Фалькову в нас нічого немає, жодних документів про ту приватизацію", –  повідомив журналістам землевпорядник Красноїльської селищної ради.

Як з’ясували журналісти, Берегометське лісомисливське господарство, яке опікується заказником "Зубровиця", також причетне до продажу земель лісового фонду.

"Все це відбулось без погодження лісгоспу, це я стверджую. Відійшли у власність комунальну до села ті ділянки, де жили люди і де користувалися городами, сіножатями, пасовищами. А щодо лісу, я не хочу вам на це питання відповідати. На це питання відповість той, хто вів справу", – сказав головний лісничий Берегометського ЛМГ Іван Акришора.

А вів кримінальне провадження по цій земельній оборудці прокурор Сторожинецького району. Однак дотепер жодного покарання ніхто не поніс.

"Земельні ділянки виділилися з Берегометського ЛМГ.  У зв’язку з тим, що був накладений мораторій на продаж землі, вони вчинили хитро. Зробили так, що це ніби землі запасу Красноїльської сільської ради, і роздали її", – наголошує активістка Раїса Диякон.

Проте лісгосп – не останній фігурант земельної оборудки.  Адже розробляли генплан, розширюючи межі села за рахунок території "Зубровиці", у Сторожинецькому геокадастрі.

"Людина звернулася до кадастру із заявою, ділянка надавалась їй для ведення сільського господарства. Було погодження Красноїльської селищної ради. Далі технічні питання: розробка проекту відведення тощо.  Якщо фінінспекція вважає, що порушення є, то нехай подають до суду. Фінінспекція – це шо є? Спеціалісти по земельних питаннях чи що?", – каже головний спеціаліст  управління Держгеокадастру у Сторожинецькому районі Іван Мітран.

Однак, фініспекція чітко встановила, що на підставі рішень Сторожинецької райдержадміністрацій було надано 73 особам у приватну власність земельні ділянки Фальківського лісництва.

"За час моєї роботи жодного рішення або скарги, які стосувались цього хутора або цих земельних ділянок, у нас не було. Я знаю, що колись там були виділені і розпайовані якісь землі", – повідомив голова Сторожинецької РДА Ярослав Бартош.

Тож крайніх ані знайти, ані покарати. Але можна знайти тих, хто став власником практично усіх земельних ділянок. У публічній кадастровій карті зазначено, що три ділянки – у власності сім’ї Косованів. Під час приватизації земель Ігор Косован працював у Шевченківському відділі виконавчої служби Чернівецького міського управління юстиції. Та ще й погорів на перевищені службових повноважень. Утім,  власником більшості ділянок є такий собі Віктор Аверкеєв, приватний підприємець. Раніше, за словами активістів,  Аверкеєв був при погонах. Тепер у поліцейській формі ходить його син  Іван.



Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook



Повернутися назад