DataLife Engine > Новини світу / новини > "Газпром" вперше програв суд по авансових платежах take-or-pay

"Газпром" вперше програв суд по авансових платежах take-or-pay

"Газпром" вперше програв суд по авансових платежах take-or-pay

Російський газовий монополіст "Газпром" уперше програв суд з принципової умови міжнародних контрактів - схеми "бери або плати" (take-or-pay).

Віденський арбітраж підтвердив право чеської RWE Transgas знижувати обсяги закупівель без штрафів.

"Газпром" і RWE судилися з приводу авансової оплати невибраних мінімальних річних обсягів газу за 2008-2011 роки. Справа розглядалася Віденським арбітражним судом, сума позову "Газпрому" становила $500 млн", - наголошується в повідомленні, повідомляє "Газета.Ru".

Директор з розвитку бізнесу в країнах СНД агентства Argus В'ячеслав Міщенко каже, що після перемоги в суді RWE TG інші контрагенти "Газпрому" спробують скористатися ситуацією. "Буде спроба політичного тиску", - вважає експерт.

Міщенко зазначає, що епоха глобального домінування контрактів з жорсткими умовами закінчується. "І це стосується не тільки "Газпрому", - заявив експерт. - Прив'язка газових цін до нафти, як і умови "бери або плати", відходять у минуле. Зараз настає час м'якших домовленостей".

Претензії до порядку "take-or-pay", на якому будується експортна політика російської монополії, раніше висували найбільші покупці, зокрема, Україна та Італія.
Так, за даними "Газета.Ru", за контрактом, термін якого спливає в 2019 році, Україна повинна купувати 52 млрд кубометрів газу на рік, але в середині червня "Нафтогаз України" подав заявку на 2013 рік лише на 27 млрд кубометрів.

При цьому глава "Газпрому" Олексій Міллер говорив, що "Нафтогаз" відповідно до цих умов повинен у будь-якому випадку оплачувати не менше ніж 33 млрд кубометрів. Плюс можливі штрафні санкції: якщо закупівлі України вже цього року становитимуть 27 млрд кубометрів, сума штрафів за недобір може сягнути $2 млрд. Штрафи за 2013 рік з урахуванням зростання цін будуть ще більше.

"Take-or-pay" ("бери або плати") - умови контракту, які передбачають, що покупець повинен сплатити не менше ніж певний обсяг газу незалежно від того, скільки він закупив насправді у розглянутий період.

Як відомо, польська компанія PGNIG також вирішила подати позов до "Газпрому", тільки до Стокгольмського арбітражного суду.



Повернутися назад