DataLife Engine > Новини світу / новини > Євросоюз готовий "закрутити гайки", якщо Росія не змінить своєї політики

Євросоюз готовий "закрутити гайки", якщо Росія не змінить своєї політики

Євросоюз готовий "закрутити гайки", якщо Росія не змінить своєї політики

Якщо Росія не змінить своєї політики щодо України, Європейський Союз готовий і далі "закручувати гайки".

Саме такий вираз - "закручувати гайки" - використав офіційний представник Єврокомісії в Німеччині австрієць Ріхард Кюнель (Richard Kühnel), відповідаючи в Берліні на запитання про санкції ЄС відносно Росії і можливі заходи Москви у відповідь, пише Deutsche Welle.

Що ж стосується загрози Росії закрити свій повітряний простір для транзиту літаків європейських авіакомпаній, то ЄС, за словами Кюнеля, може діяти за принципом "око за око".

Як сподіваються у Єврокомісії, те, що відбувається в останні дні - це ще не початок перманентного розкручування спіралі санкцій і відповідних заходів. Для Брюсселя, пояснив Кюнель, від початку санкції були лише засобом досягнення мети, яка полягає в тому, щоб знайти з Росією загальний підхід до розв'язання української проблеми. "Ми хочемо подолати логіку санкцій, ми хочемо сісти з росіянами за стіл переговорів, щоб спільно обговорити подальший шлях розвитку України", - заявив він.

Ріхард Кюнель виступає проти постановки питання за принципом "або - або", тобто або Україна рухається в напрямку ЄС, або йде на зближення з Росією. Він ратує за формулу "і - і". "Ми вважаємо такий варіант можливим, - каже він, - оскільки Україна є важливим політичним, торговельним і транзитним партнером і для Європи, і для Росії".

Кюнель нагадав про пропозицію ЄС почати з Росією діалог про питання практичної імплементації Угоди про асоціацію України з ЄС та готовність Брюсселя вислухати і розглянути російські сумніви щодо цього. Водночас Брюссель вимагає від Москви піти на поступки і насамперед припинити підтримку сепаратистів на сході України.

У дієвості прийнятих європейськими лідерами заходів він не сумнівається і вказує на "незрівнянно більш високу залежність Росії від Євросоюзу, ніж ЄС від Росії. На підтвердження Кюнель наводить той факт, що Росія для Європейського Союзу - тільки третій за величиною торговий партнер, а ЄС для Росії - найважливіший, причому з великим відривом.

Перш ніж ввести економічні санкції проти Росії, розповів він, в Брюсселі ретельно проаналізували їхні можливі наслідки для тих чи інших країн ЄС. "Ми постаралися вжити таких заходів, - сказав він, - які б найбільш сильно вдарили по економіці Росії і по можливості мінімально – по європейській". Але повністю уникнути негативних наслідків для фірм в ЄС неможливо, - визнав представник Єврокомісії і додав: "Ліс рубають - тріски летять".

У Німеччині, зокрема, вже розгорнулася політична дискусія про необхідність надати економічну допомогу тим німецьким фірмам, які несуть збитки внаслідок європейських санкцій проти РФ. Брюссель радить не поспішати і подивитися, які висновки із ситуації зроблять самі підприємці.

Про загрозу закрити повітряний простір Росії для транзиту літаків авіакомпаній країн ЄС він знає і вважає, що таку міру підказують "погані порадники".

Повітряні коридори встановлені міжнародними домовленостями, яких зобов'язана дотримуватися і Росія, так само, як і правил СОТ. Це означає, підкреслив Кюнель, що Росія не може в односторонньому порядку приймати будь-які заходи, не порушуючи при цьому міжнародне право.

Якщо ж вона все-таки піде на такий крок, то ЄС зможе звернутися до відповідних міжнародних судових інстанцій. Але є й інший варіант. За словами офіційного представника Єврокомісії в Німеччині, "міжнародне право передбачає також застосування так званого інструменту "відплати" (retaliation) - прийняття рівнозначних відповідних заходів".



Повернутися назад