DataLife Engine > суспільство > «На поранених молодих солдатиків страшно було дивитися...»

«На поранених молодих солдатиків страшно було дивитися...»

Друга світова війна, за деякими підрахунками, забрала життя 70 мільйонів людей. Майже половина жертв припала на Радянський Союз. Найбільші втрати були на початку війни – 1941 року, вважає чернівчанка, інвалід війни першої групи, капітан медслужби 92-річна Поліна Кричмар. Кореспондент "МБ" зустрівся з нею напередодні 64-ої річниці перемоги.
– Я народилася в Ізмаїлі на Одещині, а 1936 року закінчила фельдшерські медичні курси у Кагулі, що в Молдавії, – розповідає жінка. – Через три роки вийшла заміж за коханого хлопця Семена, який працював бухгалтером. 1940 року його забрали на перепідготовку в армію, і більше я його не бачила – він загинув у перші ж дні війни. Мені ж вручили мобілізаційні документи за місяць до війни. А у суботу, 21 червня , знайома дівчина сказала, що вранці буде війна. Я не повірила, а дарма. Пізніше довідалася, що її батько працював у румунській секретній службі і підтримував нелегальні зв’язки з дружиною і дочкою, які проживали в Молдавії. Вночі розпочався наліт німецької авіації. Відчайдушно чинив опір наш 104-ий полк. Але сили були нерівні, і він покотився в тил. У Тирасполі організувався польовий госпіталь. Поранені молоді солдатики лежали штабелями. На них неможливо було дивитися, особливо на тих, які отримали щелепні травми – найгірші поранення – або втратили статеві органи. Чомусь довго не подавали товарних вагонів для евакуації поранених. Проте, зрештою, ми опинилися у Кривому Розі. Якось ввечері до нас прибув пральний загін: хлопці і дівчата. Чи то хтось із них закурив, чи то були там диверсанти, але налетіли ворожі літаки й загін було повністю знищено.
Як каже Поліна Оскарівна, страшно було і на Донеччині, у Красному Лучі. Німці підійшли так близько, що було чути їхню мову. Серед слабкодухих почалася паніка. Один переодягнувся священиком і заховався у церкві, інший одягнув цивільне і "приженився" у знайомої молодиці. Майже перед носом у ворога поранених відправили до Ростова.
– Понад місяць ми перебували на Далекому Сході, – продовжує колишня фронтова медсестра. – Якось мене і двох замполітів на санях відправили до Новосибірська за харчами. Ми заблукали. Вирішили, що коні самі знайдуть дорогу, так і сталося. Прибули до якогось невеличкого села, де жили німецькі колоністи. До однієї хати нас не пустили переночувати, до іншої... Це обурило офіцерів, і вони силоміць зайшли до будинку, але змушені були чергувати, щоби нас не вбили...
Потім знову на фронт... У Воронежі санітарами у нашому госпіталі були німецькі полонені, які були дуже слухняними. Ми жаліли їх, адже це теж люди і на війну вони пішли не з власної волі.
Коли увійшли до Франкфурта-на-Одері, на одному заводі зустріли кілька сотень дітей, вивезених німцями з Союзу. Маленьких бранців, які не могли виконати норму, змушували стояти на колінах на кукурудзі. Виснажені, худі... Дітям ми надали першу допомогу.
Під час боїв лейтенант медслужби Поліна Кричмар отримала два поранення: в голову й спину. Сліди від них жінка носить і нині.
Після демобілізації жінка п’ять років працювала начальником санстанції у Молдавії, а коли вийшла заміж вдруге, теж за фронтовика, переїхала до Чернівців. Тут Поліна Оскарівна 43 роки працювала у пологовому будинку. Незважаючи на поважний вік, вона й зараз постійно в русі. Скажімо, очолює волонтерську організацію учасників війни при ЖРЕПі №5, доглядає за своєю подругою Ганною Тарасовою, яка ще брала участь у війні з Фінляндією 1939-1940 років.
Василь ГРИНЮК

СТАТИСТИКА
В області проживає 4179 інвалідів війни та учасників бойових дій. Із них інвалідів війни та осіб, прирівняних до інвалідів війни – 2497, учасників бойових дій та осіб, прирівняних до учасників бойових дій – 1682. Також 35470 учасників війни та прирівняних до них категорій є колишніми військовослужбовцями, які в період війни проходили військову службу в Збройних Силах СРСР, були працівниками тилу.
Виплата одноразової допомоги
до Дня Перемоги (2009 року)
інвалідам війни I групи – 540 грн;
інвалідам війни II групи – 430 грн;
інвалідам війни III групи – 380 грн;
особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 540 грн;
учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків – 340 грн;
членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами – 180 грн;
учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників – 70 грн.
(За даними Головного управління Пенсійного фонду України в області).



Повернутися назад