DataLife Engine > суспільство > «Якби не була лікарем, стала би квітникаркою»

«Якби не була лікарем, стала би квітникаркою»

Кабінет головного лікаря станції швидкої медичної допомоги Любові Човган нагадує зелену оазу. Любов’ю до вазонів керівник заразила весь колектив. І в приміщенні, і на території установи цілорічно зеленіють рослини та цвітуть квіти.
Мила волосся
в любистку, тому мала довгі коси
– Ця любов до кожної рослинки передалася мені від бабусі, дідуся та моїх батьків, – розповідає Любов Човган. – Я сама з Путильщини, де прекрасна природа. Мій батько був лісником, займався садівництвом та фітотерапією. Різноманітна садовина і кущі росли у нашому саду. Навіть рідкісні для Карпат алича, кизил, обліпиха, китайська вишня. На одній грушці батько прищеплював усі сорти – ранні, літні та зимові, отож вона безперервно плодоносила. А мама, скільки її пам’ятаю, постійно саджала квіти. Наше подвір’я буяло різними барвами з ранньої весни до пізньої осені. Лише півоній у нас було понад десять сортів. І флокси, і в’юнкі чайні ружі, які дуже любила бабуся, і гладіолуси, і троянди, і айстри, і жоржини, і лілії. Мама спеціально їздила за насінням до Чернівців. Ми із сестрою завжди йшли до школи на перше вересня з найкращими букетами. Біля нашої хати також росли великі кущі бузку, м’ята, барвінок, золотий корінь, польовий хміль та інші лікарські рослини. Я постійно мила волосся у любистку та ромашці, тому в мене були дуже гарні довгі коси. Чаї ми пили тільки з трав, які заварювали в криничній воді.
У кабінеті Любові Юріївни китайська троянда вже виросла до стелі, кропивка звичайна не поміщається у великому горщику, в’юнкий плющ звисає з шафи аж до підлоги…
– Від вазонів у мене покращується настрій, – запевняє Любов Човган. – Робота наша така, що постійно маємо справу з хворими людьми. Коли стає погано на душі чи була неприємна розмова, сідаю біля вазонів і дивлюся на них. Через деякий час почуваюся так, ніби заново народилася на світ. Це саме стверджують і наші співробітники, повертаючись із викликів. Напевно, моя любов до вазонів передалася їм. Вони висаджують їх або приносять із дому. Тому приміщення нашої станції і подвір’я постійно зеленіють та цвітуть.
Стан вазона залежить від того, хто його подарував
На запитання, як вона доглядає за вазонами, що вони такі чистенькі та свіжі, Любов Юріївна відповідає: "Інтуїтивно відчуваю, що якому вазону потрібно: полити, помити чи удобрити. Це легко визначити за їхнім зовнішнім виглядом. Сама доглядаю за вазонами у своєму кабінеті, нікому не дозволяю це робити. Свій робочий день починаю саме з цього. Можливо, тому потім почуваюся добре. Гадаю, якби я не була лікарем, то могла би стати квітникаркою.
– Рослини, як і люди, потребують любові, доброго слова, – впевнена Любов Човган. – Розмовляю зі своїми вазонами, кажу їм, які вони гарні. Мені здається, що вони відчувають моє ставлення до себе, тому так зеленіють і цвітуть. Стан рослини може залежати ще й від того, хто і з яким настроєм вам її подарував. Якщо щиро, від душі – вазон буятиме. Якщо людина ставиться до вас неадекватно або робить це формально, рослина може в’янути, і жодні ваші зусилля не допоможуть. Якось син подарував мені фіалку, яка цвіла безперервно майже два роки. Таким чином він передав мені свою любов. Рослини, як і тварини, також звикають до людини, відчувають її енергетику – добру чи погану. Можуть навіть "померти" разом із господинею чи господарем. Скажімо, коли помер мій чоловік, почав гинути його улюблений вазон, за яким він доглядав. А коли померла мама, всі вазони в будинку зів’яли. Знайомі дивуються, запитують, що я роблю. Та нічого особливого не роблю, кажу, самій дивно. Напевно, ми ще не все знаємо про рослини і про наш зв’язок із ними.
Надія БУДНА



Повернутися назад