DataLife Engine > Новини України > Статус українців у ЄС: що це дозволяє українцям і як ним скористатися

Статус українців у ЄС: що це дозволяє українцям і як ним скористатися

Статус українців у ЄС: що це дозволяє українцям і як ним скористатися


Українцям, котрі були змушені виїхати з України під час повномасштабного вторгнення, ЄС надав процесуальні права та можливості реалізації.

NV дізнався, на які пільги можуть розраховувати люди із статусом таким статусом за кордоном.



Рада Європейського союзу в п’ятницю, 13 червня, продовжила до 4 березня 2027 року тимчасовий захист для українських біженців.

Право на освіту українців за кордоном

На підставі позиції пільгових категорій українці за кордоном можуть подати документи до вищого навчального закладу будь-якої країни та отримати можливість безкоштовного навчання. Навіть якщо громадяни цієї країни вчаться там за кошти, про це в ефірі Українського Радіо розповіла кандидатка юридичних наук, акредитована адвокатка у США та Франції Ольга Драчевська.

Такі програми існують в кожній країні. Вони реалізуються у співпраці місцевих державних органів і наших дипломатичних установ.

"Тому я закликаю наших громадян, котрі були вимушені виїхати, котрі отримали статус тимчасового захисту, звертатися до соціальних служб тих країн, в яких вони перебувають, звертатися до дипломатичних установ і отримувати інформацію про вищі навчальні заклади, до яких має право подати документи і навчатися безкоштовно ваша дитина", — додає експертка.

Чи є право на безкоштовне медстрахування

Нині на території ЄС людина з України, котра отримала статус тимчасового захисту, має право на безкоштовне медичне страхування і отримання медичної допомоги. При чому, не лише первинної. Це — і тяжкі онкологічні захворювання, які повністю лікуються, це — і складні хірургічні втручання, які повністю покриваються за рахунок медичного страхування.

Право на працевлаштування українців в ЄС

Як зазначила Ольга Драчевська, право на працевлаштування українців в ЄС — це феномен, тому що жодні тимчасово переміщені люди, які отримали захист або біженці з інших країн, такої можливості не мають. Це право було розроблене та імплементоване лише для громадян України.

Якщо людина отримала тимчасовий захист, їй не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування. В Україні, до слова, іноземці повинні отримувати дозвіл на працевлаштування.

Українці, котрі отримали статус тимчасово переміщених осіб або тимчасовий захист, мають з першого дня офіційне право працевлаштуватися. На абсолютно рівних правах із громадянами тієї країни, де вони тимчасово перебувають. Немає жодних утискань, жодних перепон. Необхідно лише звернутися до компанії, яка хоче запропонувати вам роботу. Центри працевлаштування, наприклад, у Франції не лише пропонують роботу, а й надають вам можливість навчатися, щоб отримати мовний запас для працевлаштування в подальшому. Вони не лише оплачують ці курси, а ще й надають соціальну допомогу 450−500 євро.

Хто може скористатися тимчасовим захистом

Схема тимчасового захисту поширюється на осіб, якщо вони проживали в Україні до 24 лютого 2022 року

Громадяни України та члени їхніх сімей:

негромадяни України та особи без громадянства, які користуються міжнародним захистом в Україні (наприклад, біженці та особи, які користуються додатковим захистом) та члени їхніх сімей;
негромадяни України з посвідкою на постійне проживання, які не можуть повернутися до своєї країни походження в безпечних і тривалих умовах (також може застосовуватися належний національний захист).
Це також може стосуватися інших людей, зокрема:

громадяни України, які втекли з України незадовго до 24 лютого;
громадяни України, які опинилися на території ЄС безпосередньо перед 24 лютого (наприклад, з метою відпустки чи роботи);
неукраїнські громадяни з непостійним дозволом на проживання, які не можуть повернутися до країни походження в безпечних і тривалих умовах;
Усі люди, які втікають з України, незалежно від категорії, до якої вони належать, отримують доступ до ЄС до повернення на місце походження.


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram



Повернутися назад