DataLife Engine > Новини України > На Україну чекає аномальне літо: синоптики попередили про "кліматичний удар"

На Україну чекає аномальне літо: синоптики попередили про "кліматичний удар"

На Україну чекає аномальне літо: синоптики попередили про "кліматичний удар"


У 2025 році Україну, ймовірно, знову чекає аномальне за погодними критеріями літо, через гідрологічну посуху можливі пожежі в екосистемах. А ще на тлі спеки може спостерігатися так званий кліматичний удар у вигляді гроз, граду, злив і шквалів.

Фахівці попереджають, що в країні вже фіксуються передумови до небезпек прийдешнього літнього сезону, пише OBOZ.UA.

{reklama}

Кандидатка географічних наук, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту НАН України Віра Балабух попередила, що вже сьогодні в країні спостерігаються передумови для ризику зростання пожеж навесні та влітку цього року.

Вона розповіла, що певні водойми зазнають пересихання – Україна поступово втрачає малі річки, а великі перебувають у стані "маловодності". До цього додається зникнення боліт, які раніше були природним джерелом живлення для річок. Посилює проблему відсутність снігового покриву, який зазвичай наповнював водойми. Все ц призводить до гідрологічної посухи.

"Знижується рівень підземних вод, зникає вода у колодязях. І це стосується не тільки південних, але вже й північних регіонів України, навіть Полісся, яке ще недавно було зоною з надлишковою вологою", – підкреслила науковиця.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram

Балабух додала, що в Миколаївській і Херсонській областях нині виникають не тільки проблеми з наявністю питної води, але й із її якістю. Тому забезпечення країни водними ресурсами стає стратегічним викликом, який потребує уваги на державному рівні.

Попередньо, перехід до літньої температури може відбутися вже у травні. За відсутності "вторгнення" холодного повітря, на тлі +20… +25 °С в Україні прогнозують інтенсивні погодні процеси. Адже оскільки країна перебуває в помірних широтах, влітку та взимку відбуваються коливання температури.

"У квітні-травні в нас майже кожного року відбувається захід арктичного повітря з півночі, коли температура вночі знижується до 0° або до "мінусів", – розповіла в інтерв’ю ЗМІ начальниця відділу метеорологічних прогнозів Укргідрометцентру Наталія Голеня.

За її словами, як тільки розпочнеться активне тепло і температурний фон стане вище +20... +25 °С, якщо відбуватиметься переміщення атмосферних фронтів, в країні можна очікувати погодні процеси, які даватимуть інтенсивний ріст конвективних хмар: за такого сценарію спостерігаються грози, може випадати град, йти зливи, а перед цим шквалові вітри досягатимуть небезпечних і стихійних значень.

Також метеоролог додала, що ці небезпечні явища, зокрема град, в Україні відбуватимуться дедалі частіше.

"Якщо брати за багато років, то температурний режим стає вищим. А чим він вищий, відбувається зміна повітряної маси з гарячої розжареної. Її змінює холодна або прохолодна повітряна маса влітку. Тому цей процес буде відбуватися", – уточнила Голеня.



Повернутися назад