DataLife Engine > --- > вернісаж

вернісаж

Незвичайна виставка відкрилася у приміщенні Генерального консульства Румунії в Чернівцях. На ній демонструються… календарі. До того ж виставка – міжнародна: частину експозиції представив музейний комплекс "Буковина", що в румунському місті Сучаві, а решту – відомий чернівецький народний художник і колекціонер Іван Снігур. Іван Назарович представив справжні раритети, зокрема, перший календар-альманах, який вийшов у Чернівцях українською мовою. Датовано його 1875 роком і присвячено природі Буковини. Загалом більшість календарів-альманахів із колекції Івана Снігура – порадницького характеру: "Календар хлібороба", "Календар господаря" тощо.
– Календар був колись в українській хаті настільною книжкою, – каже Іван Назарович, – разом із Біблією. Із календаря люди отримували найнеобхіднішу інформацію та знання: коли що треба сіяти, як доглядати за тією чи іншою рослиною, за тваринами, як краще вести господарство, дізнавалися про всілякі цікавинки з усього світу.
Перлина колекції Снігура – крихітний відривний календар початку ХХ століття. Його розміри – приблизно два на три сантиметри.
Із румунського боку представлено не такі старовинні, але оригінальні календарі – мистецькі, рекламні, релігійні. Як сказала представник сучавського музею Марія Олійник, будь-який календар, нехай навіть він не видається вам цінним, може стати історичним документом. Окрема частина румунської колекції – копії маленьких сувенірних календариків різних років. На них зображено цілком прозаїчні речі: краєвиди, квіти, людей. Але поміж тим є фотографії архітектурних перлин, які або не збереглися, або зазнали змін. Зрештою, кожен календар передає дух часу, і в цьому його найбільша цінність. 



Повернутися назад