Регулярне вживання енергетичних напоїв призводить до залежності

У Чернівцях ці напої можна вільно придбати у магазинах, на ринках, у кафе і розважальних клубах. Таке задоволення коштує недешево – "Burn" та "Red bull" – від 6,5 до 6,8 гривні за баночку 250 мілілітрів, а "Non-stop" – дешевше – 4,65 гривні.
Серйозно попрацювали над зовнішнім виглядом енергетичних напоїв і дизайнери – майже всі вони випускаються у вузеньких металевих баночках, форма яких нагадує батарейку. Власне вміст і оформлення наче підкреслюють своє призначення – заряджати енергією. Однак на баночці не вказано, які є застереження щодо вживання енергетичних напоїв, окрім того, що "дітям до 12 років напій вживати не рекомендується".
Нині енергетичні напої регулярно вживають молоді люди, спортсмени, студенти перед екзаменами чи просто так, щоби сповна "відтягнутися". Вчені ж б’ють на сполох – часте вживання енергетичних напоїв, особливо молодю, може бути небезпечним для здоров'я. Зокрема, такого висновку дійшли експерти Наукового комітету з їжі Європейського Союзу. Якщо порівняти склад напою, який вказано на "енергетичних" баночках, то легко помітити чимало однакових інгредієнтів – крім ароматизаторів, барвників, цукру, лимонної кислоти, екстрактів відомих і невідомих рослин та довгого переліку вітамінів, привертають увагу три складові – кофеїн, таурін та глюкуронолактон. Саме на цих трьох складових зауважили експерти. За їхніми даними, небезпека полягає у кількості глюкуронолактону, який у двох таких "батарейках" майже у 500 разів перевищує денну його потребу, вживану із звичайними продуктами. Як ці компоненти працюють у таких дозах в нашому організмі, наразі невідомо навіть вченим.
Кофеїн стимулює нервову систему, підсилює частоту серцевих скорочень і підвищує тиск у судинах. Про це знають майже усі. Але він ще й викликає залежність, тому на такий напій легко "підсісти". Також досі не з’ясовано, як усі ці речовини разом взаємодіють в організмі.
Зараз у Стокгольмі працює спеціальний дослідний центр, який займається вивченням впливу на організм енергетичних напоїв. Його відкрили після трьох смертельних випадків, що сталися у Швеції після вживання одного із енергетичних напоїв.
Коментар
Ярослав Гулін, кардіолог:
Такі напої дають тимчасову тонізуючу дію, піднесений настрій, емоційну збудженість. Але надмірне вживання енергетичних напоїв може призвести до порушення сну та режиму життя. Насправді в організмі людини вистачає власної енергії й без будь-яких стимулюючих препаратів. Покращуть настрій і тонус звичайні продукти – молочні, крупи, овочі, фрукти. Шкідливо вживати такі напої на голодний шлунок. А поєднання у них штучних, синтетичних речовин – барвників, ароматизаторів, консервантів – може зашкодити печінці. Небезпека цих напоїв полягає ще й у тому, що їх регулярне вживання може призвести до залежності від збудників. Спочатку енергетичний напій – лише для вечірки, з часом виникає необхідність посилити дію більш сильними збудниками, а далі вже й наркотична залежність.
Повернутися назад