Де стреси – там і дистонія
– Такий діагноз справді зараз ставлять дуже багатьом пацієнтам, – каже лікар-невропатолог Аліна Мельник. – Але треба одразу сказати, що це – не хвороба. Це синдром, який може виникнути на фоні дуже багатьох патологій.
Найпоширеніші скарги – на серце і тиск
– Наприклад, у людини виникає біль у ділянці серця, – продовжує розповідь Аліна Мельник. – Причому біль, так би мовити, підозрілий: пекучий, стискуючий чи розпираючий. Тоді людина поспішає до кардіолога, адже такі симптоми можуть вказувати на дуже серйозні хвороби. Кардіолог призначає всебічне обстеження, і якщо жодної серйозної патології не виявляється, пацієнту найчастіше кажуть, що це синдром вегетосудинної дистонії (ВСД).
Синдром ВСД може проявитися і в інших сферах. Наприклад, з боку органів дихання. Виникає відчуття задухи, людині здається, що не вистачає повітря. Можуть бути прояви ВСД і з боку травної системи: бурчання у животі, біль, нудота. А об’єднує всі ці прояви – як у кардіосфері, так і щодо органів дихання чи травлення – те, що вони виникають на фоні емоційного перевантаження. Приміром, серце болить не після фізичного навантаження, як це буває при вадах, захворюваннях, а саме після чи під час хвилювання, стресу.
ВСД та метеозалежність – нерозлучні подруги
Говорячи про причини виникнення ВСД, треба для початку зрозуміти, що таке вегетативна нервова система, які її функції. Вона, по-перше, підтримує постійність внутрішнього середовища організму, а по-друге, відповідає за пристосування до умов довкілля, які постійно змінюються. І коли в якісь із цих ланок трапляється збій, виникає вегето-судинна дистонія.
До речі серед пацієнтів із синдромом ВСД більшість метеозалежні.
Діти потерпають
від акселерації, дорослі – від стресів
Серед пацієнтів, у яких виявляють синдром ВСД, чимало дітей, а насамперед – підлітків. Їхні скарги здебільшого такі: періодичний головний біль, пітливість, дратівливість, пришвидшене серцебиття, коливання тиску.
– Раніше таке явище, як коливання тиску, було дуже рідкісним для підліткового віку, – каже Аліна Мельник. – А тепер таких пацієнтів дедалі більше. Один із чинників цього – акселерація: діти дуже швидко ростуть, і системи організму, зокрема судинна, не встигають за темпами цього росту.
А загалом головна причина розповсюдженості ВСД – наш спосіб життя, хронічні стреси, нервовість, неспокій. Пацієнтам з ВСД найчастіше рекомендують дотримуватися режиму праці та відпочинку, уникати стресових ситуацій, простіше кажучи, берегти себе. Але ж треба визнати, що в сучасних умовах це нереально. Тому я рекомендую пацієнтам щось більш доступне. Наприклад, звичайне загартовування – холодне ранкове обливання. Призначаємо також симптоматичне лікування, якщо не виявили серйозних патологій. Зрештою, людина й сама, без ліків, може впоратися із вегетосудинною дистонією. Якби у нас була добре розвинена психотерапія, якби люди могли оволодіти технікою аутотренінгу, це було б цілком реально. Для пацієнта з ВСД дуже важливою є бесіда, йому треба все пояснити, заспокоїти його. Адже ВСД – це завжди тривога, хвилювання, страх. Часто страх смерті, бо прояви ВСД подібні до проявів грізних хвороб. Тому лікування саме емоційної сфери дає найкращий результат.
Це важливо!
Від ВСД не вмирають, але…
Якщо у вас виявили вегетосудинну дистонію, а не якусь небезпечну патологію, це ще не привід відмовлятися від подальших обстежень. ВСД не виникає без причини, а причина може бути захованою дуже глибоко. Тому не варто ігнорувати пропозицію лікаря пройти ще якесь обстеження.
Повернутися назад