Сонце «б’є» по голові, а тепло – по всьому тілу

– Різниці між сонячним та тепловим ударом практично немає, – розповідає лікар швидкої медичної допомоги Богдан Головацький. – Сонячним називають тепловий удар, який виник під дією прямих сонячних променів і найчастіше від перегріву голови, а не всього тіла. Загалом же тепловий удар трапляється і холодної пори року – під час перебування в задушливих, погано провітрюваних приміщеннях. У людей похилого віку чи хворих причиною теплового удару може стати просто висока температура повітря – +27 – +32 градуси. Часто жертвами теплового удару стають діти: турботливі батьки занадто тепло одягають малюків, закутують їх, ставлять ліжечка біля опалювальних пристроїв.
Як проявляється тепловий удар?
За характером перебігу розрізняють легку, середню і важку форми теплового удару. За легкої форми виникають загальмованість, головний біль, нудота, пришвидшене серцебиття, важке пришвидшене дихання, посилене потовиділення, розширення зіниць і помірне підвищення температури тіла. За середньої форми до цих симптомів додаються приглушення та періодична втрата свідомості, пульс і дихання стають значно частішими, червоніє шкіра, температура тіла – вище 38 градусів. Важка форма теплового удару – це раптове погіршення стану, порушення свідомості аж до коматозного стану, судоми, галюцинації, значна пітливість і підвищення температури до 41-42 градусів.
Чим небезпечний тепловий удар?
Надмірне перегрівання організму супроводжується порушенням обміну речовин, кровообігу, а також набряком мозку і навіть дрібноточковими крововиливами у мозок. За відсутності вчасної допомоги смертність сягає п’яти відсотків. За важкої форми теплового удару – 30 відсотків.
Як надати допомогу?
Насамперед, потерпілого треба винести із зони перегрівання: якщо це трапилося на вулиці – заносять у затінок або прохолодне приміщення, якщо у приміщенні – на вулицю, на свіже повітря. Потерпілого звільняють від одягу, забезпечують доступ повітря, охолоджують всіма доступними методами: дають холодне пиття, накладають холодний компрес на голову, обливають холодною водою. Можна розмістити ємності з льодом на тих місцях, де розташовані великі кровоносні судини. Ефективним є також обгортання простирадлом, намоченим у холодній воді.
У яких випадках потрібна госпіталізація?
Стан потерпілого оцінюють після надання невідкладної допомоги. Якщо стан не нормалізувався, потрібна госпіталізація в реанімаційне чи терапевтичне відділення лікарні.
За легкої форми теплового удару у більшості випадків можна обійтися без професійної медичної допомоги.
Повернутися назад