Щодоби – 15 тисяч пар гумового взуття
Спочатку завод з випуску гумових виробів складався з кількох сараїв. Фактично усе виробництво і допоміжні служби розміщувалися поруч. Фабрика швидко набрала обороту – 1937 року підприємство випустило 1,2 мільйона пар калош, ботів і туфель з гуми.
Під час війни, перед поверненням рядянських військ на Буковину, власники вивезли майже все обладнання. Відновити роботу підприємства у 1944 році вдалося вісімнадцяти робітникам. А обновили завод, знесли старі бараки і сараї лише у 1969-76 роках.
– Після реконструкції і до початку 90-х років завод був у розквіті, – розповідає Марія ПЕРЕПЕЛЮК, заступник начальника цеху з виробництва полімерного взуття ВАТ "Розма", яка прийшла у далекому 1963 році на підприємство вісімнадцятирічною дівчиною. – Працювала, а ввечері навчалася на хімічному факультеті університету. Колектив був великий, але дуже дружний. Тоді на підприємстві працювало майже п’ять тисяч працівників, на роботу людей возили з навколишніх сіл сімдесятьма автобусами. На той час наше підприємство було чи не найпотужнішим у всьому Радянському Союзі на ринку гумових виробів. Виробнича потужність підприємства дозволяла випускати на рік майже 24 мільйони пар взуття. Молоді працівники отримували 90-120 карбованців, майстри – 160-180, а начальники відділів – 320 карбованців. А гумове різнокольорове взуття було дуже популярне серед молоді – фіолетові, червоні гумові черевички вважалися "писком моди".
На початку 90-х закордонний дешевий "ширвжиток" значно підірвав роботу заводу – довелося скорочувати людей, виробництво. Підприємство тоді працювало чотири-п’ять місяців на рік.
– Сьогодні ВАТ "Розма" випускає щодоби лише гумового взуття майже 15 тисяч пар для вітчизняного і закордонного споживача, зокрема Афганістану, – розповідає Людмила ЧЕБОТАРЬОВА, директор з праці та
персоналу ВАТ "Розма". – Однак завод випускає ще й труби для транспортування води й газу, килимки для автомобілів, вироби технічного призначення, гумові кільця для кришок тощо. Нині на підприємстві працює 887 людей, з них молоді до 30 років – 120. Заробітна плата в середньому становить 830 гривень. Працівники, які працюють в особливо шкідливих умовах, отримують безкоштовне молоко і доплати – 24% від тарифу. Регулярно нараховуємо й премії, грошові винагороди за гарну працю. Працівникам щороку безкоштовно дають путівки в санаторії та дитячі табори.
Повернутися назад