DataLife Engine > --- > Не обманюйте організм недільним «відсипанням»

Не обманюйте організм недільним «відсипанням»

Існує багато видів розладу сну. Найбільш поширеними є безсоння та надмірна сонливість. Часто вони тісно пов’язані між собою, бо людина, яка не може спати вночі, "куняє" упродовж дня. Однак майже всім нам відома сонливість, не пов’язана з тривалістю нічного сну. Фахівці Європейського товариства з вивчення розладів сну запропонували спеціальне визначення – "зимова сонливість", і пояснюють її походження дуже просто – зменшенням світлового дня і тієї кількості світла, яку ми "споживаємо" за добу.

"Річ у тому, що наше око – це по суті фотоелемент, пов’язаний із гіпофізом, – пояснюють медики. – У відповідь на дію світла ця залоза починає виробляти певні "гормони активності". Якщо світла замало – продукування гормонів сповільнюється і людина стає сонливою. У багатьох людей цей стан провокує пригніченість, зниження працездатності та настрою, дратівливість".

Однак, виявляється, зимова сонливість досить легко виліковується. По-перше, треба намагатися частіше виходити з приміщення в денні світлі години. А по-друге, достатньо хоча б дві години на день перебувати біля джерела яскравого світла, наприклад, читати біля лампи денного світла, встановленої на відстані 50-80 см від очей.

Якщо сонливість "напала" зовсім недоречно, наприклад, перед важливим засіданням, відповідальною зустріччю, можна вжити екстрених заходів – випити додаткову чашку кави, міцного чаю, прийняти дві-три капсули ноотропілу. Але це слід робити лише у виняткових ситуаціях, борячись із сонливістю загалом більш здоровими засобами. До таких, зокрема, належать прийом полівітамінних препаратів і природних засобів, що покращують імунітет (женьшень, елеутерокок, ехінацея), присутність у меню свіжих овочів і фруктів, фізична активність (хоча б 3-4 години на тиждень), а також дотримання розпорядку дня. Як це не дивно щодо сонливості, але головне, що лікарі радять зробити з розпорядком – це чітко встановити час ранкового підйому. Одна з типових наших помилок – відсипання у вихідні. Цього робити не варто, бо ми обманюємо та дезорієнтуємо організм, і йому потім впродовж цілого тижня доводиться перелаштовуватися на меншу кількість сну.


Інші причини сонливості (позасезонні)

- Анемія (слід перевірити кров на гемоглобін).

- Гіпотонія (контролювати артеріальний тиск).

- Гіповітаміноз (приймати відповідні препарати за приписом лікаря).

- Гіпотеріоз, або нестача гормону щитоподібної залози (звернутися до ендокринолога).

- Гіпоглікемія, або низький цукор у крові (звернутися до ендокринолога).

- Нестача кисню (частіше провітрювати приміщення і бувати на повітрі).

- Прийом деяких ліків (проконсультуватися з лікарем, який їх призначив).


У всіх випадках, коли сонливість турбує вас понад півроку і не залежить від сезону, слід звернутися по кваліфіковану медичну допомогу. n




Повернутися назад