Молоді серед самогубців більшає
"У моїй смерті прошу винуватити її…"
Таку записку залишив по собі 20-річний Роман. Йому було лише двадцять, коли він вирішив затягнути собі мотузок на шиї на дереві власного подвір’я. Що ж змусило молодого, повного життєвих сил хлопця зважитися на такий крок!? Адже мав кохану дівчину, родину, добру роботу.
Роман був для сестри та брата і за маму, і за батька. Адже виховувалися разом в інтернаті, потім жили в одному будинку. Сестра Оксана напередодні трагедії остання з рідних бачила його живим.
– Ніколи не могла подумати, що він таке зробить, – каже вона.
– Ми не можемо повірити, що таке трапилося, – приєднується до розмови брат Олексій. – Брат завжди був веселим, товариським, ніколи не сумував.
На жаль, саме кохання забрало життя у хлопця.
– Зі своєю дівчиною Рома зустрічався майже чотири роки, – розповідає Оксана, – а останнім часом вона дедалі частіше почала ходити без нього на дискотеки. Давала приводи для ревнощів. Ось він і не витримав. Залишив по собі лише записку, в якій звинуватив її. Але вона зовсім цього не сприйняла, зібралася і виїхала. Навіть на похороні не плакала.
Роман нічого не розповідав, майже ні з ким не ділився особистими проблемами, а все переживав у душі. Вчителі інтернату, які знали хлопця з дитинства, кажуть, що він не був наркоманом, навіть не вживав спиртного, а був хорошим хлопцем. На всіх фотографіях, кажуть рідні, Роман залишився усміхненим та веселим.
Майже 89 відсотків самогубств – у стані сп’яніння
Повішанням закінчилося і недовге життя 18-річного Михайла, на похорон якого мати добиралася аж з Іспанії. Лише два роки тому поховала свого старшого брата, який так само пішов з життя. До мотузки Михайла довели наркотики, якими, за словами друзів, часто захоплювався на дискотеках.
– Психологічна непідготовленість дітей до життя, а також надмірне опікування батьків найчастіше стають причинами самогубств серед неповнолітніх, – вважає Віктор БАЧИНСЬКИЙ, начальник обласного бюро судово-медичної експертизи, завідувач кафедри судової медицини БДМУ. – Нещодавно, приміром, був випадок, коли хлопчина 13-ти років перерізав собі вени, бо тато з мамою не купили йому комп’ютер.
Віктор Теодосович з власної ініціативи веде статистику самогубств з 1986 року.
– Найбільше серед самогубців – молодих чоловіків працездатного віку. Це пояснюється і тим, що їм найчастіше вдається завершити справу до кінця, – каже він. – Сьогодні я не можу сказати, що кількість самогубств залишається на одному рівні, адже населення зменшується, а випадки суїцидів – ні.
За останні десять років кількість самогубств в Україні збільшилася на 74%. Щороку в Україні йдуть з життя з власної волі до 15 тисяч осіб. Для порівняння, в усіх країнах Європи цей показник становить 60 тисяч. У світі щороку до 5 мільйонів людей намагаються піти з життя. П’ятсот тисяч спроб закінчуються фатально.
У нас прийнято вважати, що людина, яка йде з життя добровільно, божевільна. Але в депресію, причиною якої переважно є стреси, може впасти будь-хто. За статистикою, 89-90% самогубств трапляються саме в стані депресії. На жаль, дуже рідко люди звертаються по професійну допомогу або роблять це запізно.
– За кордоном кожна сім’я має свого психолога, – каже психотерапевт Роман РУДНИЦЬКИЙ. – У нас же люди бідні. І якщо виникає якась проблема – одразу до чарки. А 89% самогубств стаються саме в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Ось і маємо таку сумну статистику.
У районах області є лише один телефон довіри
На жаль, спеціалізованих служб, куди людина може звернутися по допомогу, не так і багато. Якщо в Чернівцях цю проблему якось намагаються розв’язати, то в районах не так все добре. Приміром, на всю Чернівецьку область, крім обласного центру, діє лише один телефон довіри – в Сторожинці, як нам повідомили в обласному центрі служб для молоді.
Водночас, як свідчить статистика, на другому місці після Чернівців за кількістю самогубств саме віддалені райони – Вижницький та Путильський.
У Чернівцях на сьогодні діє міський центр соціальних служб сім’ї та молоді, де працюють психолог та юрист. Якщо виникли проблеми, до них можна прийти по безкоштовну консультацію. Працює центр цілодобово, крім вихідних.
Проте, якщо психологічна допомога, приміром, потрібна у вихідний день? На жаль, жодна зі служб у вихідні не працює.
Сьогодні в Україні показник самогубств на 100 тисяч населення становить 29 осіб. І хоча в Західній Україні цей показник значно менший (8-9 – на 100 тисяч), тенденція до збільшення зберігається.
Роман Рудницький,
психотерапевт, сексопатолог, кандидат медичних наук, доцент БДМУ:
Причиною двох суїцидних вчинків була соціально-психологічна дисадаптація молодих людей. У смерті Романа винна відсутність батьківської любові. Де вона? Чрму виховувався в інтернаті? Батьківську любов хлопець хотів компенсувати коханням, в чому зазнав невдачі. Щодо Михайла, то тут присутня родинна обтяжливість, схильність до депресій. А вживання наркотиків та алкоголю є проявом соціально-психологічної дисадаптації молодої людини. Дуже важливу роль у виникненні сексуально-давіантної поведінки відіграє дитинство. Так, статистика свідчить, що 10% випускників інтернатів покінчують життя самогубством, 50% – потрапляють під вплив кримінального середовища, 30% – стають наркоманами чи алкоголіками і лише 5% створюють повноцінну сім’ю.
Якщо ви помітили, що ваші близькі перебувають в депресії, обов’язково звертайтеся до психологів, лікарів-психотерапевтів, які працюють в медико-психологічному центрі БДМУ, обласному психологічному диспансері, міських поліклініках, спеціалізованих бригадах швидкої допомоги, а також в службах телефонів довіри.
Можливі прояви депресії:
- Порушення сну.
- Втрата апетиту.
- Апатія, відсутність бажання рухатися.
- Загальмованість, розсіяна увага, відсутність настрою.
- Відчуття болю в спині, шиї.
- Втрата інтересу до життя.n
Повернутися назад