DataLife Engine > --- > Село без першокласників

Село без першокласників

Цього року в одному з найгарніших сіл Кельменецького району – Коновці – вперше за 42 роки існування місцевої школи не набрали учнів до першого класу. Така ситуація засмутила насамперед директора ЗНЗ Ларису Бугу:

– Мусимо із сумом констатувати: наступного року матимемо шестеро першокласників, а далі, мабуть, набору вже не буде. Ось невеликий аналіз, який ми зробили щодо народжуваності в селі: 2002 рік – одна дитина, наступний – теж одна, 2004-й – троє дітей, і цього року – одне маля. У Коновці нині ж проживає 605 осіб, з яких лише 62 – віком до 30 років. Зрештою подібна ситуація не лише у нас.

І газ є, і робота

Причини спаду народжуваності такі, як і скрізь, – прагнення молоді виїхати до міста, низька зарплата. Хоча, цікаво, на заробітках з Коновки за кордоном перебуває всього двадцять мешканців, та й вони переважно у Росії. Натомість коновчани працюють на місцевому цегельному заводі, в агротоваристві, у райцентрі. А нещодавно в селі з’явився і газ. Недалеко звідси і до Дністра. Тобто скрути великої нема.

– Кожна дитина, яка народжується в селі, – для нас справжня радість, – продовжує Лариса Буга. – Наприклад, з нетерпінням очікуємо на поповнення у багатодітній сім’ї Ткаченків, навіть готові в куми піти. У нас таких сімей декілька – Харчевникови, Скворцови, Мартинюки. А ось у Бесангалієвих аж п’ятеро синів.

У селі пустують

40 будинків

У місцевій школі нині навчається 36 дітей, учителів – 12. І сільська рада, і батьки допомагають школі харчуванням, запасають дровами. Найпершою помічницею директора є багаторічний голова батьківського комітету Тетяна Дерев’янко, чоловік якої – Василь – завозить школі підводою дрова, продукти. Дбають у Коновці і про те, щоб до села прибували нові поселенці. Наприклад, подружжя учителів-пенсіонерів Дементій і Марія Поповичі віддали свій будинок багатодітній сім’ї Скворцових, а самі пішли жити до стареньких батьків.

– Нині в селі порожні 40 будинків, – розповідає голова сільради Пилип Попович. – Ми готові прийняти будь-яку молоду сім’ю, адже хочемо, щоби Коновка мала гарну перспективу, а її не буде, якщо в селі не будуть лунати дитячі голоси. Маємо надію на те, що народжуваність зросте. Наразі ж смертність у нас переважає – в середньому щороку помирає 20 осіб. А протягом року не cвяткували жодного весілля.

– Молодь треба привертати до села, – вважає місцевий священик отець Василь. – Я не вірю в те, що Коновка – село безперспективне. Люди тут добрі, працьовиті, і, що головне, є молодь, а значить, будуть і молоді сім’ї. Я і в своїх проповідях про це кажу.

Народжуваність підвищать

8,5 тисячі гривень?

– Демографічний спад є і в інших селах, – каже начальник Кельменецького райвідділу освіти Микола Довгань. – Приміром, у Берновому, де було четверо дітей-першокласників, вирішили, що вони підуть до школи вже наступного року, коли вдасться сформувати цілісний клас. З цим погодилися і батьки. Є села, де набір першокласників менший за кількість цьогорічних випускників. Це речі об’єктивні, але простежується тенденція до змін на краще – вплинуло рішення уряду про виплату на новонароджену дитину понад восьми тисяч гривень.

Проблема наповнюваності перших класів існує і в інших районах краю. Приміром, у таких селах, як Звенячин, Бабино, Вимуш, Рудка, Стефанівка, Вербівці, що на Заставнівщині, у Білій Криниці Глибоцького району. А у Чернівцях, порівняно з минулим навчальним роком, шкільна мережа скоротилася на 25 класів, а кількість учнів – на 1276.



Повернутися назад