Ніс першим зустрічає інфекцію

Серед лорів поширена фраза: "Немає гострого риніту без синуїту". А синуїт – це інфекційно-запальний процес, який локалізується у біляносових пазухах.
Гайморит – найпоширеніше ускладнення
Найпоширенішим ускладненням гострого нежитю вважається гайморит – нагноєння гайморових пазух. Особливо обережно до нежитю повинні ставитися люди, в яких виявлено викривлення носової перегородки, коли порушена вентиляція гайморових та інших біляносових пазух. Саме у таких хворих риніт зазвичай переходить у гайморит. Також однією з причин ускладення може бути і те, що інфекція виявилася надто агресивною, і організм не зміг з нею впоратися. Гайморит розвивається переважно на 10-12-й день гострого риніту. Гнійні виділення з носа, закладеність носу та головний біль, зосереджений у лобній частині, який посилюється під час нахилу голови, – основні ознаки гаймориту. У цьому разі вже необхідне обстеження у лікаря.
– Більшість людей не звертаються з гайморитом до лікарів, бо бояться такої процедури, як пункція гайморових пазух носа, тобто промивання. Але страх перебільшений, це не така болісна процедура, адже місце проколу "заморожують", – запевняє Мирослав Дмитрович. – Якщо не лікувати гайморит, він переходить у хронічний, який лікується тривалий час і може призвести до смертельно небезпечних ускладнень.Найбільш загрозливе ускладнення, яке може спричинити хронічний гнійний гайморит, – це риногенний менінгіт та менінгоенцефаліт (запалення мозкової оболонки і речовини мозку).
Захворювання не зупиняється на носі
Ніс першим зустрічає інфекцію, а оскільки всі ЛОР-органи пов’язані між собою, то запалення може поширитися на глотку (фарингіт), гортань (лорингіт), а також трахею та бронхи (трахеобронхіт)
У малих дітей вірусна інфекція може призвести до розвитку гострого стенозуючого ларинготрахеобронхтіу. За такого ускладнення перекриваються дихальні шляхи, і дитина починає задихатися. Щоби врятувати дитину, доводиться робити операцію – трахеотомію: у трахею вставляти спеціальну трубочку для полегшення дихання.
Нежить також може призвести до гострого гнійного середнього отиту – поширеного захворювання вух. Інфекція з носа проходить через слухову трубку у порожнину середнього вуха. Причиною такого ускладнення може бути неправильне видування носа, коли слиз потрапляє у порожнину середнього вуха. Щоби цього уникнути, треба, видуваючи ніс, почергово прикривати ніздрі.
Крім того, нежить може перейти у фронтит – запалення слизової оболонки лобної пазухи. Ознаки цього ускладнення – біль у ділянці лоба, головний біль, який посилюється під час натискування на перенісся, іноді підвищення температури.
Особливу небезпеку становить "застарілий" нежить, що переходить у хронічну форму. Одне з його ускладнень – аносмія – цілковита втрата нюху.
Повернутися назад