Видалення зубів мудрості: коли це необхідно і як проходить процедура?*
* Реклама
У практиці сучасних стоматологів-хірургів видалення зубів мудрості – одна з найпоширеніших маніпуляцій. За статистикою American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons, така операція показана для 85% людей на планеті. Зараз у медицині зуби мудрості вже вважаються рудиментами, а тому їх зазвичай не лікують, а видаляють за наявності показань або бажання пацієнта. У цій статті фахівці "Клініка Доброго Стоматолога" розповідають трохи більше про маніпуляцію та її необхідність загалом.

Що таке зуби мудрості та чому вони вже не потрібні?
Так називаються треті моляри, восьмі зуби у ряду. Вони прорізуються у людини останніми – це приблизно у віці 17-25 років, проте іноді раніше чи пізніше – все індивідуально. Саме через пізню появу їх і назвали зубами мудрості. Раніше вони були потрібні нашим предкам для якісного пережовування твердої їжі, але у процесі еволюції така необхідність зникла. Зараз їжа стала набагато м’якішою, щелепа – трохи вужчою, через що "вісімки" перестали відігравати важливу роль. Саме тому за їх лікування не беруться – значно простіше і швидше просто видалити хворий зуб та більше ніколи не мати з ним проблем.
Коли потрібно видалення зубів мудрості?
Серед основних медичних показань для такої маніпуляції можна виділити наступні:
- Проблеми під час прорізування. Іноді треті моляри ростуть на сусідні зуби та заважають їм, також поширена ситуація – неправильне положення. У цьому випадку зуб може рости під кутом до сусідніх, щоки або навіть у кістку, не показуючись на поверхні ясен. Неправильне прорізування зазвичай супроводжується сильним болем і може призвести до серйозних наслідків, тому проводиться термінове видалення.
- Брак місця у зубному ряді. Іноді вісімки розташовані занадто близько до сусідніх зубів, і частинки їжі постійно застрягають між ними. Крім звичайного дискомфорту, це призводить до прискореного формування нальоту та карієсу навіть за ретельної гігієни, тому є сенс видалити зуб та позбавитися проблеми.
- Захворювання зуба мудрості – карієс, пульпіт, кіста, запалення кісткової тканини тощо. Лікування у такому випадку не проводиться, хворий зуб видаляється.
- Заплановане ортодонтичне лікування. Перед ним у більшості випадків лікарі наполягають на видаленні третіх молярів, адже вони можуть перешкоджати якісній терапії.
- Ретеновані вісімки. Так називаються зуби, котрі не можуть прорізатися крізь ясна, через що виникає запалення та інші ускладнення. У такому випадку єдиний варіант – це видалення.
Як відбувається видалення зубів
У хірургічній стоматології все залежить від індивідуальних особливостей – наявності патологій, розташування зуба, показань тощо. Проте загальний алгоритм виглядає наступним чином:- Консультація. Спочатку лікар має обстежити ротову порожнину, виявити наявні проблеми та захворювання, а також обов’язково зробити панорамний знімок для візуалізації та коректного планування лікування.
- Знеболення. З нього починається безпосередньо видалення зуба мудрості. Зазвичай достатньо місцевої анестезії, проте в окремих випадках лікар може запропонувати інші методи знеболення, наприклад, якщо є алергічні реакції на певні препарати.
- Розтинання ясен. Розріз необхідний, щоб дістатися зуба, іноді розтинають навіть кісткову тканину, наприклад, якщо він росте неправильно, під кутом.
- Безпосередньо видалення.
- Зашивання рани.
Що робити після видалення вісімки?
Одразу після операції ніяких неприємних відчуттів не буде, адже дія анестезії продовжується ще протягом кількох годин залежно від дози та індивідуальних особливостей організму. Але потім пацієнт може відчувати біль, тому лікар зазвичай прописує знеболюючі препарати.
Реабілітація після хірургічного втручання триває від 3 до 5 днів. У цей період можуть спостерігатися біль, підвищення температури тіла, набряки на яснах, складнощі з пережовуванням їжі та погіршення дикції. Ці симптоми проходять самостійно після заживання рани та не потребують специфічного лікування. Ось деякі корисні поради стоматологів на період реабілітації:
- Протягом двох годин після операції не можна нічого їсти – стандартна ситуація майже після будь-якої стоматологічної процедури.
- Відмовитися від гарячих або занадто холодних напоїв та їжі, а також від алкоголю.
- Не навантажувати щелепу з прооперованої сторони – жувати на протилежний бік.
- Не травмувати та взагалі не чіпати лунку (навіть язиком), а полоскати ротову порожнину дуже обережно.
Чи завжди можна видаляти зуб мудрості?
Для такої операції існують деякі протипоказання, вони стандартні майже для будь-якого хірургічного втручання. Серед них:
- хронічні хвороби у стадії загострення;
- інфекційні процеси;
- вагітність, лактація;
- патології кровоносної системи, наприклад, погане згортання крові, що під час операції загрожує кровотечами.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВʼЯ
Повернутися назад