DataLife Engine > новини / Новини Чернівців > Перейменування вулиць у Чернівцях: чому для трьох із них обрали саме такі нові назви

Перейменування вулиць у Чернівцях: чому для трьох із них обрали саме такі нові назви


На фото: вулиця М. Горького, яку планують перейменувати на вулицю Аркадія Жуковського

Учора, 7 червня, у Чернівцях на громадських обговореннях погодили перейменування трьох вулиць. Зокрема, вулицю Горького вирішили перейменувати на вулицю Аркадія Жуковського, вулицю Курську - на вулицю Віталія Онофрейчука, а вулицю Котовського в селі Коровія - на вулицю Олімпійську.

Чому саме такі нові назви обрали для цих вулиць, розповіла кореспондентці molbuk.ua членкиня топонімічної комісії, lдослідниця історії міста Марія Никирса.

{reklama}

За її словами, вулиця Григорія Котовського вже давно підлягала процесу декомунізації. Тож мешканці Коровії звернулися до комісії з проханням перейменувати цю вулицю на Олімпійську. Таку назву обрали на честь стадіону в селі.

"Можливо, мешканці Коровії сподіваються, що колись хтось із тих діток, які тренуються на стадіоні, потрапить на Олімпіаду, тому й вирішили так назвати вулицю, - розмірковує Марія Никирса. Але це краще запитати самих мешканців. Топонімічна комісія – це дорадчий орган. І він завжди спирається на думку тих, хто подає пропозиції".

Щодо перейменування вулиці Максима Горького на вулицю видатного буковинського історика Аркадія Жуковського, то цю пропозицію подала ГО "Український народний дім у Чернівцях" на чолі з головою Володимиром Стариком.

"Аркадій Жуковський народився у Чернівцях, навчався в ліцеї Арона Пумнула. Потім він виїхав за кордон. Його вклад в історію Буковини та всієї України значний. Він разом із Теофілом Бринзаном написав книжку "Історія Буковини". Пізніше з’явилося багато різної літератури з історії Буковини. Проте вони були першими, які не побоялися, описали все так, як було, донесли багато фактів, недоступних тоді на території СРСР.

Аркадій Жуковський проживав у Парижі, але продовжував цікавитися історією краю, писав дуже багато матеріалів на цю тему, підтримував тісні зв’язки з Чернівцями", - зазначає пані Марія.

Марія Никирса переконана: немає значення, велика вулиця чи мала.

"Для всіх, чиїми іменами названі вулиці, абсолютно неважливо, довга чи коротка та вулиця, чи вона починається у центрі міста, чи на околиці. Головне – що це пам’ять, що це ім’я буде відоме Чернівцям та чернівчанам.

На жаль, неможливо назвати вулиці на честь усіх гідних цього людей. Бо таких дуже багато. На вулиці Кобилянської на кожному будинку можна ставити меморіальну дошку, і кожна буде мати дуже багато прізвищ.

Але є такі постаті, які для Чернівців знакові. До прикладу, вчений Олег Панчук. Мало того, що він – двоюрідний онук Ольги Кобилянської, відомий науковець, він також написав та видав книжку про свою видатну родину, ходив чернівецькими вулицями, мешкав тут. А ще родина Панчуків віддала під музей свій власний будинок.

Натомість є люди, які народилися у Чернівцях, але жили за кордоном і прославляли інші країни. То якщо є меморіальна дошка, присвячена їм, то не обов’язково має бути вулиця, названа на їхню честь, гадаю.

Також, от скажіть, що означає "сквер Дня Вишиванки"? Це те ж саме, що вулиця Дня металурга, Дня матері, Дня бабусі… Нехай ще просто сквер Вишиванки… Але Дня Вишиванки – такої назви топонімічна комісія не пропонувала. Це ухвалили на сесії. Депутати також іноді повинні думати…" - зауважує краєзнавиця.

Про Віталія Онофрейчука, на честь якого планують перейменувати вулицю Курську, відомо, що він – сержант ЗСУ, учасник російсько-української війни. Народився 1981 року у селі Волока. У 2017 році вступив на військову службу за контрактом.
17 листопада 2018 року загинув на бойовому посту внаслідок прямого влучання міни у бліндаж під час обстрілу поблизу смт Новотошківське.

У січні 2019-го похований на Алеї Слави центрального кладовища Чернівців. Указом Президента України нагороджений орденом "За мужність" III ступеня (посмертно).

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |



Повернутися назад