«Роботи вистачає»: як працює ботанічний сад у Чернівцях в умовах війни
З початку війни Ботанічний сад Чернівецького національного університету проводить екскурсії, продає та доглядає за рослинами.
Кореспондент molbuk.ua дізнався, як працює БЧУ, на що зараз можна подивитись та поспілкувався із самими робітниками.
{reklama}
Зайшовши, одразу зустрічаю екскурсійну групу. Проходжу повз неї та іду вглиб, щоб побачити більше.
За центральною клумбою, де видніються різнокольорові тюльпани, бачу велику групу людей. Підходжу до них, та в стороні помічаю чоловіка, який уважно спостерігає за людьми. Подумав, що якийсь таємний агент, проте пан Руслан просто стежить за порядком.
-Через воєнний стан потрібно дивитись. Хто його знає, що може бути, - каже чоловік.
Сам він прибиральник. Працює тут вже близько п’яти років. Іду далі позаду групи разом з паном Русланом, який розповідає про басейн, що скоро наповниться водою.
-Ще не час, - зазначає чоловік -, десь наступного тижня запустять воду.
Зупинившись разом із групою, де майже кожен охоче фотографує магнолії, бачу збоку якусь обгороджену ділянку.
-А це наші експериментальні дільниці, де наші дівчата щось там мудрують, - каже пан Руслан та показує туди, куди я глянув раніше.
Біля паркану помічаю жіночку. Пані Марія якраз прополювала квітки.
-Ми тут вирощуємо квіти, які згодом підуть у нові колекції та на продаж;
-Роботи багато у вас?
-Ой, роботи вистачає.
Пройшовши увесь екскурсійний шлях, прямую до іншої дільниці, де також вирощують рослини. По дорозі зустрічаю тьотю Пашу, яка тягне возик, повністю наповнений бур’янцем.
-Може вам допомогти?
-Та навіщо, ще вимастишся;
-Моє діло запропонувати.
Доходжу до ділянки, де вже закрила хвіртку пані Світлана. На моє прохання погуляти – відповідає: "Це дослідна дільниця".
Пройшовши кілька метрів бачу якийсь насип, де також щось розцвіло.
-Це наша альпійська гірка, де умови наближені до Альп – мало води. Цвіте в різні часи. Зараз, наприклад, арабіс, флокс, алісум жовтий гірський, барвінок.
Іду до адміністрації і знаходжу керівника БЧУ – Тетяну Деревенко. Каже, що в неї працюють фактично універсали.
-Екскурсоводів кілька, проте штатних немає. Екскурсії проводять наші фахівці, в яких є основна робота. Їм потрібно доглядати за рослинами, тому екскурсійних днів лише три – вівторок, середа та четвер.
Пані Тетяна говорить, що усього в її розпорядженні 13 людей. Розповідає вона і про продаж колекцій.
-У нас зараз багато чого цвіте. Наприклад, тюльпани, нарциси, черемша, яка занесена в Червону книгу України. Крім того зараз починають цвісти рододендорни. Магнолії ще не всі розцвіли, а тюльпанове дерево буде на початку літа.
У цьому році продаж гірший, ніж у минулі роки. Тетяна пояснює це війною і тим, що люди переорієнтували свої витрати. Екскурсій достатньо через наплив переселенців. Для них є також безкоштовні екскурсії, які проводяться у вівторок, середу та четвер о 12 годині. Ціна екскурсії за одного дорослого – 40 гривень, а за дитину 20.
Автор: Євгеній Пірожков
[b]Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |
Повернутися назад