DataLife Engine > новини / Новини України > Transparency International: рішення КСУ щодо антикорупційних законів загрожує Україні втратою безвізу

Transparency International: рішення КСУ щодо антикорупційних законів загрожує Україні втратою безвізу

Transparency International: рішення КСУ щодо антикорупційних законів загрожує Україні втратою безвізу

Антикорупційна громадська організація Transparency International Ukraine відреагувала на рішення Конституційного суду України, який скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування і обмежив повноваження НАЗК.

У Transparency International заявили, що КСУ "скасував більшу частину антикорупційної реформи": скасував кримінальну відповідальність за завідомо недостовірне декларування або навмисне неподання декларації, визнав неконституційними повноваження НАЗК з контролю і перевірки декларацій, цілодобового доступу до декларацій і контролю способу життя. Суд заборонив НАЗК проводити "антикорупційні перевірки" в держорганах і складати протоколи про адміністративні порушення.

{reklama}

Стаття закону Про запобігання корупції про відповідальність за правопорушення, пов'язані з корупцією, теж визнана неконституційною.

"КСУ ухвалив це рішення, незважаючи на те, що народні депутати в обґрунтування поклали маніпулятивні затвердження, які істотно спотворювали сенс, і вибірково посилалися на законодавство. Лише тиждень знадобився суддям Конституційному Суду, щоб "всебічно дослідити" науково-експертні позиції і пояснення від низки інститутів і експертів. І це при тому, що деякі позиції, спрямовані до КСУ, вкрай об'ємні, з огляду на складність справи. Лише позиція НАЗК була викладена на більш ніж 120 сторінках", - зазначили в організації.

У Transparency International попередили, що рішення КСУ призведе до загрози втрати безвізу, траншу МВФ і загрожує нівелювати антикорупційну реформу. Організація закликала президента Володимира Зеленського "невідкладно взятися за свою обіцянку" використовувати законодавчу ініціативу, щоб відновити невідворотність покарання.

При цьому раніше в Центрі протидії корупції заявили, що навіть якщо Верховна Рада ухвалить закон про відновлення кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях, КСУ знову визнає його неконституційним.

27 жовтня Конституційний суд скасував ст. 366-1 КК України про кримінальну відповідальність за внесення недостовірних даних до декларації.

Також суд визнав неконституційними повноваження НАЗК з контролю і перевірки декларацій, цілодобовий доступ до реєстру декларацій і моніторинг способу життя. На виконання рішення НАЗК о 19:00 закрив доступ до електронних декларацій.

У НАЗК заявили, що судді ухвалили рішення у власних інтересах.

За даними антикорупційного відомства, двоє членів КСУ внесли до своїх декларацій недостовірні дані, і тепер, ймовірно, намагаються уникнути відповідальності.

В КСУ у відповідь поскаржилися на постійний тиск з боку антикорупційних органів.



Повернутися назад