Тетянин день: історія свята, традиції, прикмети
Щорічно Тетянин день в Україні святкують 25 січня, також у цей день прийнято святкувати день студента, адже Тетяна в свій час була покровителькою студентства.
День Тетяни 2019: історія свята
{reklama}
За переказами, язичники піддавали юну римську християнку Тетяну страшним тортурам, але на ранок її рани гоїлися. Язичники били дівчину залізними палицями, кинули на арену до голодного лева, який не розірвав її, а покірно лизав ноги, намагалися спалити, але на тілі Тетяни не залишалося ніяких слідів тортур.
Після цього було ухвалено рішення вбити її з допомогою усікновення мечем. День смерті мучениці 25 січня (12 січня за старим стилем) став Тетяниним днем.
Мощі (десниця) святої Тетяни перебувають у Свято-Успенському Псково-Печерському монастирі.
Свята Тетяна – покровителька студентів і заступниця всіх дівчат на ім'я Таня. Вона допомагає в навчанні. У неї просять ясного розуму і доброї пам'яті.
25 січня - Тетянин день: традиції свята
У цей день прийнято ставити свічки у церкві за успіхи у навчанні. Дівчата в цей день майстрували невеликі волоті з ганчірок і пір'я.
Вважалося, що якщо поставити таке мітелко в "бабин кут" будинку вподобаного хлопця, хлопець точно на ній одружується, а шлюб буде довгим і щасливим. Студенти ж традиційно влаштовували в цей день галасливі гуляння.
Свята Тетяна є заступницею і покровителькою всіх Тетян. 25 січня всі Тетяни відзначають свої іменини. В церквах проходять богослужіння на честь мучениці Тетяни, ставлять свічки за успіхи у навчанні. Цей день – чудова нагода привітати всіх Тетян і проявити знаки уваги.
За традицією, господині у цей день печуть хліб і пряники у формі сонечка - це робить весну трохи ближче, а сонечко за вікном - яскравіше і тепліше. Кожен член сім'ї повинен обов'язково спробувати шматочок такого "сонечка".
Прикмети на Тетянин день 2019
Щодо випічки хліба також існує прикмета, якщо хліб добре підніметься, то у господарів буде успішний і щасливий рік.
На Тетянин день потрібно приготувати смачний обід і нагодувати всіх членів сім'ї, навіть тих, кого немає поруч, потрібно залишити для них тарілку з їжею на столі.
В цей день не можна нікому відмовляти в проханнях, особливо, якщо просять їжу.
На Тетянин день потрібно знайти найвище місце в окрузі і загадати бажання, дивлячись на сонечко, якщо воно буде щире і від усього серця, то обов'язково здійсниться.
У наших предків в цей день існувала дуже цікава традиція, незважаючи на те, що прибирання в цей день під забороною, прийнято було вибивати і чистити доріжки. Їх потім виставляли біля двору і по килимку хлопець міг побачити, яка з дівчини буде господиня і дружина.
За традицією, дівчата, які обрали собі нареченого, майстрували невеликі кісточки з пір'я та клаптиків тканини і непомітно підкладали в будинок потенційного нареченого. Вважалося, що якщо вдалося провернути все це непомітно, то хлопець, напевно, стане її чоловіком і сімейне життя складеться дуже щасливо.
На Тетянин день не можна сваритися і лаятися, особливо з близькими людьми, потрібно постаратися провести день в спокої і доброзичливому настрої.
В цей день не можна прибирати, прати, займатися фізичною працею або ремеслом.
Але напередодні свята потрібно обов'язково привести будинок в порядок, так як безлад у свято може накликати на вас неприємності і проблеми.
Не можна відмовляти в цей день допомоги тим, хто просить. Наші предки вважали, що відмовивши або проігнорувавши прохання, ви самі можете потрапити в біду.
У народі вважають, що дівчинка, яка народилася 25 січня буде відмінною господинею і дружиною.
Якщо на Тетяну морозний і сонячний день - буде добрий урожайний рік.
Якщо в цей день іде сніг - літо буде дощове і прохолодне.
Тетянин день і День студента 2019
Справа в тому, що саме на День Тетяни в 1755 році був заснований Московський університет. Тодішня влада порахували, що саме ім'я "Тетяна" означає в перекладі з грецької "засновниця, упорядниця", то день її пам'яті як не можна краще підходить для такого починання.
А з часом свята Тетяна стала вважатися покровителькою всіх студентів. Офіційно ж день студента 25 січня став святкуватися після указу Миколи I.
Студенти цей день відзначають особливо гамірно, за студентською традицією, в день студента не можна навіть торкатися до конспектів з лекціями.
Вважається, що в це свято на останній сторінці заліковки потрібно намалювати будиночок з трубою, чим довший буде дим, тим легше і успішніше навчання в новому році.
Джерело : УНІАН
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Повернутися назад