DataLife Engine > Новини Чернівців / економіка, бізнес > Відкрили більше, ніж закрили: скільки бізнесів почали працювати на Буковині

Відкрили більше, ніж закрили: скільки бізнесів почали працювати на Буковині

Відкрили більше, ніж закрили: скільки бізнесів почали працювати на Буковині


Чернівецька область завершила II квартал 2025 року з позитивним балансом малого бізнесу, демонструючи стійкість підприємців і поступове економічне відновлення. Попри те, що регіон не серед лідерів за абсолютними показниками, позитивна динаміка — очевидна.

Про це пише molbuk.ua з посиланням на дані від YouControl.Market.



У другому кварталі 2025 року малий бізнес в Україні почав демонструвати ознаки стабілізації після складного початку року. Згідно з аналітикою YouControl.Market, у період з квітня по червень по всій країні було зареєстровано 89,4 тисячі нових фізичних осіб-підприємців (ФОПів), що на 55% більше, ніж у першому кварталі. Кількість закриттів, навпаки, суттєво знизилася — до 55 тисяч. У результаті, країна вийшла на чистий приріст у понад 34 тисячі підприємств, що стало першим позитивним квартальним показником у 2025 році.

Карта від YouControl.Market дозволяє детальніше побачити регіональні тренди відкриття та закриття фізичних осіб-підприємців (ФОПів) у II кварталі 2025 року — зокрема, і в розрізі Чернівецької області.



Кількість відкритих ФОПів: 1 931

Кількість закритих ФОПів: 1 400

Чистий приріст: +531 ФОП

Це означає, що за квітень–червень 2025 року в області було відкрито на 38% більше бізнесів, ніж закрито. Чернівецька область демонструє стабільне повернення до розвитку підприємництва після провального першого кварталу.

Порівняння з іншими регіонами

Чернівецька область перебуває в середній групі регіонів за кількістю нових ФОПів (від 1 500 до 2 999).

За динамікою чистого приросту (+531) Чернівці показують кращий результат, ніж сусідні:

Закарпаття: +684 (1 856/1 172)

Тернопільщина: +884 (1 958/1 074)

Івано-Франківськ: +1 365 (2 821/1 456)

Водночас область відстає від потужніших локальних центрів підприємництва, таких як:

Львівська область: +3 296 (6 876/3 580)

Дніпропетровщина: +3 273 (8 177/4 904)

Київська область: +3 011 (6 579/3 568)



Як бачимо, Київ та 5 найбільших областей (Дніпропетровська, Львівська, Одеська, Київська, Харківська) суттєво випереджають інші регіони за підприємницькою активністю. Сукупно на ці 6 регіонів припадає майже половина усіх нових ФОПів країни у другому кварталі. До десятки лідерів за відкриттями також увійшли Полтавська, Вінницька, Хмельницька та Волинська області – ці регіони Західної та Центральної України продемонстрували прискорене зростання бізнес-активності. Зокрема, на Полтавщині кількість нових ФОПів за квартал майже подвоїлася порівняно з попереднім кварталом.

Щодо закриття бізнесів, то картина теж покращилася в усіх регіонах. Київ залишається на першому місці за абсолютною кількістю закритих ФОПів – більш ніж 7 тисяч закриттів у II кв. 2025 (проти майже 14,5 тисяч у I кв.). Проте столиця тепер має позитивний баланс: нових бізнесів відкрилося майже на 4,5 тис. більше, ніж закрилося. Дніпропетровська область очолила антирейтинг серед областей із показником 4,9 тис. закритих ФОПів за квартал, але й тут чистий результат став позитивним (+3,3 тис. ФОП). Далі за закриттями йдуть Харківщина, Одещина, Львівщина та Київщина.

Галузевий розподіл

Безумовним лідером за відкриттями мікробізнесів стала роздрібна торгівля. У другому кварталі в цій сфері зареєструвалося 31,4 тис. нових ФОПів — це на 113% більше, ніж у першому. Навіть попри те, що ця галузь лідирує і за кількістю закриттів, її чистий приріст є найбільшим — понад 14 тисяч нових підприємців. Сектор ІТ посів друге місце за кількістю відкриттів (майже 9,9 тис. нових ФОПів), продемонструвавши помірне зростання у +14%. Важливо, що ІТ-сектор також вийшов у плюс: кількість відкриттів перевищила кількість закриттів (9,1 тис.).

Третє місце посіла категорія "Надання інших індивідуальних послуг" з показником 9,6 тис. відкриттів (проти 7,6 тис. у першому кварталі). До п’ятірки лідерів також увійшли транспорт і логістика (6 тис.) та громадське харчування (5,1 тис.). Далі в рейтингу за кількістю нових ФОПів йдуть оптова торгівля, освіта, реклама і маркетинг, медичні послуги та сільське господарство. Усі ці галузі показали впевнений приріст порівняно з початком року – від +14% в ІТ до +65–70% у транспортній, харчовій та оптовій сферах.



Жінки залишаються лідерами у відкритті та закритті бізнесів

Жінки і надалі активно створюють бізнес в Україні. У другому кварталі 2025 року більшість нових ФОПів — близько 61% — відкрили саме жінки. З 89,4 тисячі нових підприємців приблизно 54,2 тисячі — жінки, а чоловіків — близько 34,9 тисячі. Порівняно з першим кварталом, пропорція майже не змінилася.

Щодо закриття бізнесів, жінки й чоловіки майже рівні за кількістю. У квітні–червні 52% закритих ФОПів належали жінкам, а 48% — чоловікам. Ця пропорція теж залишилась стабільною порівняно з початком року. Таким чином, жінки становлять більшість як серед нових, так і серед закритих підприємств у форматі ФОП в Україні.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram



Повернутися назад