Буковина – перша в Україні за врожайністю ранніх зернових

На Буковині триває збір ранніх зернових культур і ріпаку. Жнива в області почалися ще 26 червня зі збору озимого ячменю. Станом на десяте липня аграрії краю вже обмолотили шість тисяч гектарів ранніх зернових та зернобобових культур (це 5,2% від загального плану).
Про це йдеться у публікації molbuk.ua
"Це дуже хороший результат"
Аграрій Андрій Сдивка розповідає, що наразі збір ранніх зернових культур в області триває, а урожайність цього року краща, ніж торік.
"Урожай кращий, ніж минулого року. За попередніми даними, нинішнього року врожайність значно вища. У середньому в країні врожайність зернових – близько 28,5 центнера з гектара, а в нашій області – понад 67 центнерів. Це серйозний відрив і дуже хороший показник.
Чому саме цього року Буковина показала такий результат? Багато що залежало від погоди. Весна була прохолодною, але досить вологою. У травні та червні випало достатньо опадів. Тому погодні умови були сприятливими", – розповідає Андрій Сливка.
Аграрій зазначає, що там, де господарства змогли забезпечити якісну обробку ґрунтів, дотримання технологій, внесення добрив і засобів захисту, результат виявився значно кращим.
"Цьогоріч багато хто працював дуже відповідально, тому й маємо хорошу врожайність. Першим почали збирати озимий ячмінь – ще з третьої декади червня. Деякі господарства взялися обмолочувати його до десятого липня, але потім через дощі процес трохи загальмувався. Тож якщо погода дозволить, основний етап збору планують завершити до кінця липня. У великих господарствах процес може затягнутися до перших чисел серпня", – каже аграрій.
За його словами, загальний показник врожайності стане відомим після завершення збору ранніх зернових.
"Остаточну картину покаже вже зважене зерно на елеваторах і складах.
Також надалі все залежатиме від того, якою буде погода найближчими днями. Якщо буде град або сильні зливи, це може пошкодити урожай. Але поки що ситуація контрольована", – каже Андрій Сливка.
"Збір розпочався на два тижні пізніше"
Через прохолодну весну деякі культури достигають пізніше, тому збирання затягується. Аграрії прогнозують, що цьогорічний урожай ранніх культур буде кращим, ніж торік (у 2024 році на Буковині зібрали майже 280 тисяч тонн ранніх зернових, а за врожайністю область посіла сьоме місце в Україні).
Олександр Воєвідко, аграрій з Буковини, розповідає, що цьогоріч очікується на високому рівні й врожайність пшениці.
"Пшениця вже майже дозріла. Та коли у цю пору весь день іде дощ, для пшениці цього вже трохи забагато. Хоча це й може бути корисно для ґрунту та пізніших культур.
Зараз ситуація така: якщо буде сухо, можливо, вже з цього тижня можна буде розпочати збирання пшениці. Але після дощу потрібно щонайменше три дні, щоб земля і сама пшениця підсохли. Якщо не буде нових опадів.
Інші культури також поки ще не готові. Весна була прохолодною, вологи не вистачало, тому рослини повільно розвивалися. Це вплинуло на темпи дозрівання. Остаточну врожайність можна буде оцінити вже після того, як почнеться збирання", – розповідає О. Воєвідко.
За словами аграрія, цьогоріч збір зернових розпочався на два тижні пізніше.
"Якщо порівняти з минулим роком, тоді ми почали десь 11-13 липня. А зараз – вже 18-19 число, а ми ще не в полі. Тобто десь на два тижні пізніше. І це якраз через відсутність тепла й достатньої кількості вологи навесні.
Всі ранні культури трохи "відстають" у розвитку – і через холодну весну, і через нестабільні погодні умови. Те ж саме, гадаю, буде і з кукурудзою, і з соняшником – вони також поки що розвиваються повільніше, ніж зазвичай", – каже О. Воєвідко.
В управлінні агропромислового розвитку ОВА зазначають, що всього зібрали 40,5 тисячі тонн зерна за середньої врожайності 67,5 центнера з гектара. Це значно вище за середній показник по Україні – 28,5 ц/га.
За рівнем урожайності ранніх зернових та ячменю Буковина наразі посідає перше місце серед усіх областей України.
В області підлягають збору 56 тисяч гектарів ранніх зернових та зернобобових культур (це майже половина загальної площі зернових).
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Повернутися назад