DataLife Engine > Новини Чернівців / економіка, бізнес > «Нині висока інфляція – неминуча»: євро в обмінниках встановив історичний рекорд

«Нині висока інфляція – неминуча»: євро в обмінниках встановив історичний рекорд

«Нині висока інфляція – неминуча»: євро в обмінниках встановив історичний рекорд


Курс євро наближається до рекордних 50 гривень. Це відбулося на фоні зростання вартості євро до долара на міжнародному ринку.

На українському валютному ринку євро встановив новий історичний максимум. За даними Національного банку України, офіційний курс євро вже сягнув 49,85 грн, а банки продають євро по 49,80 грн, що є рекордним показником за всю історію.



Доцент кафедри економічної теорії, менеджменту та адміністрування ЧНУ Богдан Сторощук у коментарі для molbuk.ua зазначає, що в умовах війни висока інфляція – це природне явище, а низька інфляція – малоймовірна.

"Чому так? Уявімо завод, який виробляє меблі. За місяць завод випускає партію меблів, що має певну суму вартості – це ціна продукції. Ці ціни формуються з урахуванням витрат на виробництво, а також є доходами людей, які працювали на заводі.

Таким чином, на ринку з’являється товарна пропозиція – меблі за певною сумою, і одночасно група людей із доходами, еквівалентними цій сумі. Вони можуть купити цю продукцію. Тобто доходи і пропозиція товарів збалансовані", – зазначає Богдан Сторощук.

За його словами, у воєнний час виникають додаткові суттєві витрати:

"По-перше, це утримання армії – зарплати, харчування військових. Ці витрати неможливо скорочувати, бо це необхідно для мотивації захисників та збереження безпеки країни.

По-друге, держава вкладає великі кошти у виробництво військового спорядження, озброєння, боєприпасів тощо. Ці витрати створюють значні доходи для певних груп, але при цьому не збільшують товарну пропозицію на ринку", – зазначає економіст.

Таким чином, виникає ситуація, коли доходи зростають, а кількість товарів, доступних для купівлі, фактично зменшується (через втрату територій або складнощі з виробництвом).

"Тому інфляція неминуча – це об'єктивна економічна реальність.Наразі інфляція у річному вимірі сягає понад 15%, можливо, навіть понад 20%. Водночас курс національної валюти залишається відносно стабільним.

Що це означає для економіки? Товари в доларах та євро стають значно дорожчими для українців. Це призводить до падіння експорту і підвищення вигідності імпорту, що шкодить національному виробництву.

Наприклад, люди відзначають, що італійські продукти в місцевих магазинах дешевші за українські. Така ситуація виникає через високу інфляцію і необхідність девальвації валюти, інакше національне виробництво просто загине", – каже економіст.

Щодо прогнозів, експерт зазначає:

"Щодо курсу валют – зараз долар коштує близько 42 гривень, євро – 49. Існує певний розрив, який пояснюється, зокрема, неадекватною політикою адміністрації США.

На початку року прогнозував, що до кінця року долар не перевищить 44, а євро – 50 гривень. Оновлюючи прогноз, вважаю, що долар не перевищить 45, а євро, ймовірно, сягне позначки трохи вище 50, але не перевищить 52 гривні", – прогнозує економіст.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram



Повернутися назад