DataLife Engine > Новини Чернівців > Не палац спорту, а яма: на незавершене будівництво біля ліцею в Чернівцях витратили 15 мільйонів гривень

Не палац спорту, а яма: на незавершене будівництво біля ліцею в Чернівцях витратили 15 мільйонів гривень

Не палац спорту, а яма: на незавершене будівництво біля ліцею в Чернівцях витратили 15 мільйонів гривень


У Чернівцях у 2021 році вирішили звести Буковинський палац водних видів спорту.

Будівництво мало здійснюватися в межах програми Президента України "Велике будівництво" біля багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей, що на вулиці Винниченка, йдеться у публікації "МБ".

{reklama}

У 2021 році область отримала десять мільйонів гривень на початок будівництва як субвенцію на соціально-економічний розвиток. Виділення цих коштів лобіювала депутатка з Чернівців від фракції "Слуга народу" Олена Лис.



За задумом архітекторів, комплекс повинен був мати три поверхи. У ньому запланували великий (50Х24 м) і тренувальний (25Х11 м) басейни, а також трибуни для 600 глядачів. Передбачалися також роздягальні для 160 спортсменів, рекреаційні площі для тренерів, спа-зона та фудкорт. Планувалося, що тут відбуватимуться турніри міжнародного рівня. На Палац водних видів спорту мали витрати десятки мільйонів гривень.

Школярі залишилися без стадіону

У вересні 2021 року департамент капітального будівництва Чернівецької ОДА оголосив тендер на реконструкцію спортивних майданчиків багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей із добудовою Буковинського палацу водних видів спорту. Переможцем тендеру стала фірма з Київщини ТОВ "Валдероуд", яка мала виконати роботи за 120 мільйонів гривень.

Договір на будівництво був укладений у листопаді 2021 року. Одразу ж почалися роботи — викопали котлован. Та вже за місяць роботи завмерли. Уже три з половиною роки там замість Палацу водних видів спорту – велика яма.



Будівництво зупинили через війну. Та об’єкт так і не законсервували. Висока трава, покинута арматура, залишки бетону — такий вигляд тепер має місце біля ліцею.

Котлован цей – усього за кілька метрів від спального корпусу багатопрофільного ліцею, де живе майже 200 дітей.

– Коли почалося будівництво, нам нічого конкретно не пояснювали. Лише сказали, що обласна рада дала дозвіл на будівництво, бо це комунальна власність обласної ради, – згадує директорка багатопрофільного ліцею Марина Семанюк. – Роботи розпочали пізньої осені. Працювали активно. Часто на об’єкті був заступник голови ОДА Богдан Ковалюк.

Біля території, де почали будівництво, поруч був стадіон ліцею. Тепер його немає: він не придатний для того, щоб там займалися діти. І школярі ліцею, один із профілів якого спортивний, не мають змоги займатися спортом. Негативно вплинуло будівництво і на приміщення закладу.

– Через виритий котлован нам пошкодили територію стадіону, закидали її сміттям. Тож діти не мають змоги займатися. Уроки фізкультури відбуваються на території перед ліцеєм, – провадить пані Марина. – Небезпечно біля того котловану ходити. Зараз він трохи заріс, засипався, а на початку було не так. Ми перегородили ту частину, провели з дітьми бесіди, щоб вони там не ходили. Крім того, біля стін спального корпусу будівельники залишили металеві конструкції. Ми ледве допросилися, щоб їх забрали, бо навіть не могли прибирати біля ліцею. Стіни почали набиратися вологи, на них з’явився грибок. У спальному корпусі маємо тріщини. Споруда корпусу з 1982 року, вона вже і раніше потребувала ремонту. Можливо, розритий котлован спричинив до збільшення тріщин. Це питання треба вивчати. Але проблема є. Згодом показали територію нинішньому начальнику ОВА Русланові Запаранюку, просили, щоб звернули увагу на цей котлован, ухвалили якесь рішення. Дуже неприємна ситуація із цим закинутим будівництвом склалася, особливо для нас.

Судилися через тендер

Тим часом у Єдиному державному реєстрі судових рішень є майже десять судових справ щодо Палацу водних видів спорту, які тривали з 2021 по 2024 рік.

Почалося з того, що Державна аудиторська служба перевіряла тендер і знайшла порушення під час закупівель. Департамент капітального будівництва ОДА просив суд визнати протиправним і скасувати висновок Державної аудиторської служби про результати моніторингу процедури закупівлі. Згодом департамент капітального будівництва намагався через суд розірвати договір із підрядною організацією ТОВ "Валдероуд". Суд у цьому відмовив.

"МБ" звернувся із запитом до Чернівецької ОВА щодо будівництва Палацу водних видів спорту і перепитав, чи, бува, там не відмовилися від цієї ідеї.

Будівництво передбачали здійснити у дві черги: перша черга – добудова Палацу водних видів спорту; друга черга – реконструкція спортивних майданчиків багатопрофільного ліцею. Загальна кошторисна вартість будівництва першої черги становить майже 199 млн грн.
Як зазначили у Чернівецькій ОВА, на об’єкті виконано демонтаж будівель, земляні роботи з влаштування котловану, роботи з перенесення інженерних мереж. Виготовлено арматурні каркаси для влаштування бетонних паль. І на це витратили... майже 15 млн грн.



У 2022 році у зв’язку з дією воєнного стану фінансування призупинили. Територія почала занепадати. В ОВА пояснюють, що зверталися до різних міністерств, щоби дозволили використати частину коштів на об’єкт хоча б для його консервації.

"Оцінюючи можливу загрозу та наслідки, які можуть статися на будмайданчику внаслідок призупинення фінансування, облдержадміністрація надіслала Міністерству фінансів та Міністерству економіки листи щодо надання дозволу на здійснення платежів. Просили спрямувати залишок коштів у сумі 21 млн грн для оперативного реагування щодо недопущення надзвичайної ситуації на об’єкті незавершеного будівництва в Чернівецькій області. Але цей проєкт не підтримали", – йдеться у відповіді на запит.

Як стало зрозуміло з відповіді Чернівецької ОВА, є небезпека і для спального корпусу багатопрофільного ліцею через незавершене будівництво.

"Чернівецька ОВА звернулася до Прем’єр-міністра України в сприянні повторного розгляду проєкту для оперативного реагування щодо недопущення руйнування спального корпусу багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей. Але і цю пропозицію не підтримали", – зазначено в документі.

Залишок коштів із субвенції щодо цього об’єкта, які були станом на перше січня 2023 року, вже витратили. На рахунках обласного бюджету Чернівецької області були кошти у сумі 21,5 млн грн. Їх було спрямовано на підтримку внутрішньо переміщених осіб і військових формувань, з яких освоєно 8,5 млн грн, решта коштів – майже 13 млн грн – повернули до державного бюджету.
У Чернівецькій ОВА не стверджують, що від будівництва Палацу водних видів спорту відмовилися. Зауважують, що питання щодо продовження робіт розглянуть після завершення війни.

У департаменті капітального будівництва запевнили, що територію навколо котловану постійно моніторять, щоб своєчасно відреагувати, якщо буде зафіксовано зсув грунту стінок котловану.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram



















Повернутися назад