Замість заробітку - 15 років в'язниці: як у соцмережах вербують дітей

Троє молодих чернівчан проведуть 15 років за гратами через те, що підпалили дві релейні шафи на залізничних переїздах у Чернівцях, йдеться у публікації "МБ".
{reklama}
Зробили це, щоб заробити легкі гроші. А тепер хлопці 19, 21 та 23 років сядуть за грати. Якщо читати судове рішення, то у двох з хлопців є дорогі телефони iPhone. Тобто незаможними їх назвати не можна.
А все почалося з того, що один із хлопців відкрив на телефоні телеграм-канал. У ньому були пропозиції заробітку від невстановленої особи. За різну "роботу" пропонували винагороду: за підпал релейної шафи – 24 тисячі гривень; за підпал військового авто – 42-45 тисяч гривень; за підпал будівлі ТЦК та СП "коктейлем Молотова" – 3000 доларів. Хлопець погодився на підпал релейної шафи та написав про це невстановленій досудовим розслідуванням особі в телеграм-бот. Він отримав інструкції: обрати релейну шафу та скинути попереднє фото для погодження; обрати для підпалу бензин або розпалювач для мангалів; зняти відеозвіт підпалу з папірцем із написом: "Свалка"/"Вампир" "дата".

У вересні минулого року хлопці з дотриманням всіх інструкцій підпалили дві релейні шафи. Та їх швидко знайшли. Уже в суді вони розповіли, що на аватарці телеграм-каналу була особа в радянській формі, а на задньому фоні щось горіло.

У чаті спілкувалися суржиком і російською. Під час підпалу хлопці писали записки, щоб підтвердити те, що вони не вкрали чуже відео. За один із підпалів їм переказали майже 24 тисячі гривень. За другий підпал гроші так і не надійшли. Через ці підпали залізниця отримала збитків на понад пів мільйона гривень. Тож, окрім основного покарання, суд задовольнив цивільний позов "Укрзалізниці" і стягнув із обвинувачених 951 тисячу гривень матеріальних збитків.
У квітні цього року в області намагалися завербувати двох дітей для теракту. Хлопці 17 та 18 років готували саморобну вибухівку. До цього залучив їх представник спецслужби рф через той-таки телеграм. Справу нині розслідують.
Часто використовують шантаж
Правоохоронці зазначають, що такий спосіб впливу через соцмережі став одним із основних інструментів ворога. Наразі поліція отримала три повідомлення про спроби вербування дітей для диверсій на території Чернівецької області. І хоч свідомість дітей і батьків зросла, але такі випадки все одно трапляються.
"Російські агенти шукають виконавців злочинів через соцмережі, входять у довіру до неповнолітніх, пропонуючи "легкі гроші за нескладну роботу". Наприклад, забрати пакунок з одного місця і перенести в інше. Відтак, замість обіцяної винагороди, дитина може стати злочинцем і навіть загинути. Адже вибухівку найчастіше підривають разом зі свідком. Є випадки, коли російські спецагенти залучають підлітків до виготовлення саморобних вибухівок або отримують конфіденційну інформацію через зламування їхніх мобільних телефонів, а далі шляхом шантажу змушують вчиняти теракти, – розповідає начальник сектору ювенальної превенції ГУ НП в Чернівецькій області Микола Басараб.
Не довіряти обіцянкам "легкого заробітку"
У соцмережах батьки діляться досвідом і випадками, з якими стикаються діти.
Один із варіантів – невідомий чоловік написав дівчинці у приватні повідомлення в телеграм. Спочатку запропонував перейти за посиланням і купити якийсь непотріб. Дівчинка відмовилася. Після цього почалися погрози: її акаунт зламають, уся інформація з телефону піде по інтернету. Дитина злякалася. Далі їй сказали, що вона вже нібито заборгувала гроші, бо цю "річ" їй нібито вже надсилають, і щоб "відпрацювати борг", запропонували попрацювати "зіркою відео". Завдання: спровокувати конфлікт російською мовою або музикою, і обов’язково щоб усе було зафіксовано на відео. За це їй обіцяли "списати борг", якого насправді не було.
Ще одній дитині запропонували заробити кілька тисяч гривень за аналогічне завдання. Грошей, звичайно, ніхто не платить, зате шантажувати будуть. Зробити скріншоти таких повідомлень неможливо, бо вони зникають. Жодних контактів тих, хто це робить, теж немає — всі дані закриті. Залишаються тільки повідомлення, які писали самі діти. Що писали вербувальники, не видно.
Правоохоронці закликають дітей не довіряти обіцянкам "легкого заробітку" від незнайомців. Це може бути смертельною пасткою.
"Важливо, щоб батьки контролювали дотримання дітьми комендантської години, щодня відстежували коло осіб, з якими вони комунікують у мережі. Максимально розповідали дітям про небезпеку, яку становить "співпраця" з російськими спецагентами, наголошували на необхідності одразу повідомляти дорослих про спроби контакту незнайомців, які схиляють до вчинення протиправних дій", – зазначив начальник сектору ювенальної превенції.
"Це злочин, тож наслідки дуже серйозні"
Речниця управління СБУ в області Леся Федоренко наголошує, що ворог використовує будь-які методи, щоб завдати шкоди Україні. Один із них – вербування дітей і підлітків для виконання небезпечних завдань. Це можуть бути підпали, мінування, зйомки стратегічних об’єктів, навіть теракти.
"Ворожі російські спецслужби діють дуже просто. Наприклад, у месенджер пише незнайомець і пропонує "легкі гроші" за виконання простого завдання. Або й самі підлітки натрапляють на групу в соцмережі, де пропонують легкий та швидкий заробіток, – пояснює Леся Федоренко. – Вербувальники натякають, що "як неповнолітньому, виконавцю за це нічого не буде". Просять нікому не розповідати, щоб "не зіпсувати справу". Можуть залякувати або, навпаки, намагатися викликати співчуття, мовляв, "це допоможе нашим, а не ворогам". От хтось і подумає: "А що тут такого? Просто зроблю фото або залишу десь коробку – і отримаю гроші". Але насправді це злочин, і наслідки дуже серйозні. Відповідальність за теракти чи диверсії настає з 14 років. Наслідки такої "співпраці" дуже невтішні: це може бути смерть від підриву вибухівки, а якщо вижив, то каліцтво і в’язниця.
ВАЖЛИВО ЗНАТИ
Яке покарання
Такі злочини можуть бути кваліфіковані відповідно до низки статей Кримінального кодексу, за які передбачені суворі покарання:
ст. 111 (державна зрада), т. 113 (диверсія, вчинена в умовах воєнного стану) – позбавлення волі на строк 15 років або довічне позбавлення волі;
ч. 2 ст. 194 (умисне знищення або пошкодження майна) – до 10 років позбавлення волі.
Якщо особи добровільно повідомили про отримане завдання, то їх звільняють від кримінальної відповідальності.
Які дії свідчать про вербування
*Просять передавати інформацію, фотографувати об’єкти чи пересування військових.
*Обіцяють хороший заробіток без особливих зусиль.
*Переконують, що "ніхто не дізнається" і що "нічого страшного тут немає".
*Тиснуть, маніпулюють, шантажують або залякують.
Що робити, якщо вас намагаються завербувати
*Перше і найважливіше правило – припинити спілкування, блокувати підозрілих осіб.
*Зберегти докази – зробити скріншоти листування, контакти, номери телефонів.
*Якщо вербують дітей і підлітків, їм треба пояснити, що в таких випадках обов’язково треба розповісти про це дорослим.
*Повідомити в СБУ через офіційний чатбот: t.me/spaly_fsb_bot або зателефонувати чи написати у будь-який месенджер на телефон довіри управління СБУ в області за номером: (063) 777 66 55. Уся інформація є конфіденційною та ретельно перевіряється СБУ.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Повернутися назад