DataLife Engine > Новини Чернівців / фоторепортаж / гаряча тема > Понад сто оберегів у картинах: у Чернівцях представили серію «Мотанка» художниці Марти Пітчук - фото та відео

Понад сто оберегів у картинах: у Чернівцях представили серію «Мотанка» художниці Марти Пітчук - фото та відео

Понад сто оберегів у картинах: у Чернівцях представили серію «Мотанка» художниці Марти Пітчук - фото та відео

Сьогодні, 15 травня, у Чернівцях, у Всесвітній день вишиванки, відкрили виставку картин "Мотанка" відомої художниці Марти Пітчук.

Кореспондентка molbuk.ua повідомляє, що захід відбувся у Чернівецькому обласному художньому музеї (Центральна площа, 10).

{reklama}

На виставці мисткиня представила роботи із серії "Мотанка", яка налічує понад сотню картин.



"Мотанка – це прадавній український оберіг. У моїх картинах він поєднується з образом реально існуючої жінки. Мотанка вже не просто предмет, а особистість із власним характером, думками та поглядом", – розповідає Марта Пітчук.







Кожна з робіт присвячена окремому етнічному регіону, який художниця попередньо детально досліджує. Вона сподівається, що кожен глядач знайде серед картин ту, яка відгукується саме його корінням.

"Над цією серією я працюю вже понад десять років. Усе почалося тоді, коли моя мама почала створювати мотанки. Я дивилася на ці обличчя, зокрема з образом хреста, й замислилася, яке обличчя міг би мати цей прадавній оберіг під шарами ниток. Так і виникла ідея поєднати ці образи", – ділиться мисткиня.

Зараз у музеї представлено близько 20 робіт, адже чимало картин зберігаються у приватних колекціях у різних країнах світу.









"До мене звернулася Леся Воронюк – одна із засновниць Всесвітнього дня вишиванки – з пропозицією провести виставку. Я була дуже рада, адже ми з чоловіком уже створювали в Чернівцях 20-метровий мурал на вулиці Університетській, 24.

Частину робіт я не привезла – вони зберігаються вдома через свою давність, інші ж роз'їхалися по світу й нині належать приватним колекціонерам із різних країн", – розповідає художниця.







Захід відвідали понад сто людей – виставкова зала була повністю заповнена, важко було навіть пройти.

Пані Тетяна завітала на виставку, щоб глибше відчути українську ідентичність і краще пізнати себе.

"Я ще не встигла все роздивитися, але відразу відчула атмосферу української ідентичності. Для мене це також пов’язано з жіночністю та самовираженням. Раніше вже бачила роботи Марти Пітчук – в Івано-Франківську та Буковелі", – ділиться Тетяна.







Ольга вперше відвідала виставку художниці:

"Це дуже цікава та гармонійна експозиція, вишукана і справді розкішна. Я вражена. Раніше не була знайома з творчістю Марти, але моя тітка – поетка – її знає", – зазначає жінка.





Пані Надія прийшла разом із сестрою. Її захопив стиль художниці:

"Чесно кажучи, я нечасто буваю на виставках, але мені дуже сподобався саме цей стиль. Тут усе зрозуміло, й водночас це відображає нашу культуру. Про виставку дізналася від сестри – вона мене запросила", – ділиться пані Надія.

Експозиція триватиме по 29 травня.

Що відомо про Марту Пітчук:

Народилася Марта 19 лютого 1993 року в Івано-Франківську.

У 2014 році здобула фах художника з монументально-декоративного живопису в Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, у 2015 році — фах художника-ілюстратора в Українській академії друкарства у Львові.

Творчість

Втілює образ сакральної ляльки-мотанки, яка є символом родової пам'яті. Історія малювання мотанок почалася з того, що у старій хаті знайшла традиційний гуцульський головний убір — чільце. Усі картини Пітчук написані на чорному тлі, це надає їм більшого контрасту й динамічності.

З чоловіком, художником Юрієм Пітчуком, працює над стінописами. Перший мурал — на честь видатного українського актора Івана Миколайчука — намалювали у 2016 році в Івано-Франківську, на вулиці його імені. Серед спільних робіт також розпис опори австрійського віадука у Ворохті на Прикарпатті. Мальовані фігури гуцулів нанесли на його бетонні частини, не зачіпаючи живого каменю.

Художниця працювала над сценографією для театральних вистав у Івано-Франківську. Досліджує традиційний український одяг та головні убори. До дня вишиванки було створено відповідний стінопис у Чернівцях.

Її твори зберігаються у приватних колекціях Англії, Німеччини, Чехії, Італії, Аргентини, США, Канади.


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram



Повернутися назад