Всесвітній день вишиванки 2025 засновники присвятили окупованій спадщині

Всесвітній день вишиванки 2025 присвятили окупованій спадщині.
Про це повідомили засновники свята, пише molbuk.ua
{reklama}
"Всесвітній день вишиванки 2025 присвячуємо окупованій спадщині. Врятувати від забуття. Вберегти для нащадків. Донецьк, Луганськ, Херсон, Харків, Запоріжжя, Крим - це Україна", - повідомила співзасновниця свята Леся Воронюк.
"Гасло – врятувати від забуття, вберегти для нащадків. Це не пафосні слова, а план дій. Він був вже неодноразово втілений українцями", - зазначає співзасновник свята, режисер та військовослужбовець Олександр Ткачук.
Він розповів про порятунок вишиванок українцями у найстрашніші часи кілька історій:
"1. Післявоєнна радянська окупація Львівщини. Люди мають безліч вишиванок в жовто-блакитних кольорах, з тризубами, зі сваргами. Усвідомлюючи вже тоді, що м_ска_ота буде знищувати все і всіх, бо українське, вирішують зберегти для нащадків найцінніше. І закопують в землю такі вишиванки. Лише в 90-х роках діти-внуки відкопують, передають в музеї, відшивають нові зразки.
2. Часи АТО та широкомасштабного вторгнення, українці покидають окуповані території через фільтраційні блокпости кац_п_в. Розуміючи загрозу увʼязнення чи смерті, старанно і хитро ховають у валізах чи на собі вишиванки, аби вивезти найдорожче з окупації. І багатьом це вдається.
3. Харківщина, жовтень 2022 року. Звільнена земля. Прикордонне село Хатнє займає одна з рот нашого 92 батальйону 107 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ. р_с_ня починає регулярні обстріли і руйнує місцеву школу. Згодом мій побратим Давід Стрільчук, оглядаючи руїни, знаходить вишиванки та рушники, які були шкільному музеї, та передає Лесі Воронюк у Музей Української Вишиванки", - розповів О. Ткачук.
На його думку, аби врятувати все культурне надбання, яке залишилось в окупації, потрібно ретельно оцінювати загрозу і планувати евакуацію, коли це ще можливо. А також створити відповідні підрозділи для пошуку та збереження культурної спадщини в зоні бойових дій, в окупації.
"Загалом весь державний апарат, військові, спецслужби, суспільство мають працювати на збереження нашої культури та ідентичності. Бо ворог розуміє, що всіх фізично не знищить, а знищити чи присвоїти культуру це він вміє. Тому збирайте подібні історії, культурні артефакти, українську спадщину, бережіть і примножуйте, виховуйте дітей, говоріть українською, читайте українською", - закликав військовий.
Олександр Ткачук додав, що на ньому - вишиванка від Svarga.
"До речі, у них вийшла капсульна колекція "Луганщина", в рамках співпраці із Всесвітнім днем вишиванки та цьогорічної теми "Окупована спадщина", - зазначив О. Ткачук.
Нагадаємо, сьогодні світ відзначає День вишиванки.
У Чернівцях цього дня проведуть низку заходів.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Повернутися назад