На Буковині — не вистачає робітників, тому у профтехучилища вкладають мільйони гривень

У Чернівецькій області у профтехучилищах навчаються 5200 учнів, але з кожним роком ця кількість зменшується.
Причини різні: і демографічні, і війна, і мобілізація, пише molbuk.ua.
{reklama}
Нині в області діє 16 закладів професійно-технічної освіти різних типів. З них: шість вищих професійних училищ, вісім ліцеїв, Сокирянський навчальний центр при кримінально-виконавчій установі закритого типу та одне професійно-технічне училище. Десять закладів мають понад 300 здобувачів освіти, а у шести інших навчаються менше 300 осіб.
У департаменті освіти ОВА зазначають, що зараз відбувається процес оновлення професійно-технічної освіти. В її розвиток вкладають чималі кошти. Тут переконані, що з часом профтехосвіта стане популярнішою.
"Маємо сучасне обладнання"
У Глибоцькому професійному ліцеї пропонують обирати професії кравців, кухарів, автослюсарів, трактористів. Зараз тут навчається майже 480 учнів. Хоча заклад готовий надавати освіту для 500-600.
Директор ліцею Микола Макаревич каже, що за останні роки в оновлення закладу вклали чималі кошти.

– Нині профтехосвіта – це суцільні зміни. Основа – це заклади, які мають обладнання, відповідають запитам ринку праці, – каже пан Микола. – Держава останніми роками вкладає великі кошти у навчально-методичні центри. У нашому ліцеї існує шість навчально-практичних центрів. Діє аграрний центр, який забезпечений сучасними тракторами, засобами обробітку землі. Навіть навчаємо користуватися агродронами. Також забезпечений найсучаснішим обладнанням кулінарний хаб. Там вартість деякого обладнання сягає мільйона гривень. Тому наші випускники, коли приходять на роботу в ресторан, вже знають, як поводитися на кухні. Працює у ліцеї й сучасна станція технічного обслуговування автомобілів. Ми можемо ремонтувати легкові авто та вантажівки. У це вклали мільйони гривень.
Хлопці не закінчують навчання, бо виїжджають
Микола Макаревич розповідає, що вступників вистачає, гірша ситуація із випускниками, бо багато хлопців виїжджають.

– У нас навчаються діти з колишніх Сторожинецького, Вижницького, Герцаївського, Кельменецького та Хотинського районів, – провадить директор. – Наші спеціальності популярні на ринку праці. Крім того, не кожен може дозволити собі навчатися у виші, де переважно платна форма навчання, жити у великому місті. Та все ж учнів меншає. Демографічна ситуація та війна вплинули на нас серйозно. Ми маємо проблему із завершенням навчання хлопців. За три роки війни майже сто хлопців під час навчання виїхали з батьками за кордон. Дівчата теж виїжджають, але не так масово. Очікуємо, що ситуація з навчання у профтехзакладах зміниться із запровадженням змін у старшій школі. Ми вже працюємо над тим, щоб надавати освіту для не менш ніж 600 здобувачів.
Будуть об’єднувати навчальні заклади
У департаменті освіти ОВА констатують, що бачать негативну тенденцію виїзду дітей за кордон, і це впливає на усі ланки. Але за останні п’ять років в області не закрили жоден заклад профтехосвіти. Нині триває реформа професійно-технічної освіти. Будуть об’єднувати навчальні заклади, які стануть коледжами. Навчатися там має не менш як 500-600 учнів.
– Триває реформа старшої профільної школи в контексті реформи профтехосвіти. Ми вже працюємо над цим, – каже директорка департаменту освіти ОВА Оксана Сакрієр. – Нині в області є 58 академічних ліцеїв. Їх буде менше, тому що діти не захочуть вчитися 12 років і підуть у професійно-технічну освіту, де можуть здобути і повну загальну середню освіту, і професію. Після цього зможуть визначитися, чи будуть далі вчитися у вишах, чи підуть працювати. Усе це викликано потребами часу. Коли ми беремо дані у центрах зайнятості, то бачимо колосальну потребу не у фахівцях з вищою освітою, а у робітниках. Релоковані підприємства скаржаться, що у нас їх немає. А чому нема? Раніше у Чернівцях було чимало промислових підприємств, під які створювалися "профтехи". А коли підприємства розпалися, то робітничі професії виявилися нерентабельними, бо не було промисловості. Зараз релоковані промислові підприємства потребують кадрів, а ми не можемо ними забезпечити. У нас є багато юристів, економістів, які не потрібні підприємствам. Тому ми й почали запроваджувати нові спеціальності. Наприклад, у професійно-технічному училищі радіоелектроніки запровадили спеціальність "Оператор дистанційно керованих апаратів".
Капітально ремонтують майстерні
Оксана Сакрієр запевняє, що зараз у матеріально-технічну базу закладів профтехосвіти вкладають великі кошти. Це не лише державні субвенції, залучають і європейські кошти.
Ще в серпні 2021 року Український фонд соціальних інвестицій, Чернівецька ОВА та три заклади освіти: "Чернівецьке вище професійне училище радіоелектроніки", "Професійно-технічне училище № 8 м. Чернівці", "Вище професійне училище № 24 м. Заставна" підписали меморандум щодо модернізації інфраструктури в закладах. Загальна сума фінансування – понад чотири мільйони євро, – розповідає Оксана Сакрієр. – Вищому професійному училищу № 24 у місті Заставна у межах цієї програми Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова у жовтні 2024 року вручила 10 одиниць сільськогосподарської техніки, вартістю 800 тисяч євро. У ПТУ № 8 триває капремонт будівель виробничого корпусу. Станом на сьогодні виконано понад 90 % робіт. Після завершення ремонту і встановлення новітнього обладнання у закладі можна буде здобути професію кравця, швачки, кухаря, кондитера, офіціанта, бармена. Завершать ремонт орієнтовно в червні 2025 року.
У Чернівецькому Вищому професійному училищі радіоелектроніки триває ремонт корпусу майстерень. Уже виконано фасадні роботи та відремонтовано покрівлю, замінили вікна та двері. Триває робота з мережами. Прогнозована дата завершення – травень 2025 року, дата встановлення обладнання – серпень 2025 року. У модернізованих майстернях можна буде опанувати такі професії: майстер з діагностики та налагодження електроустаткування автомобілів, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, оператор дистанційно керованих апаратів тощо.
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Повернутися назад