«Мотанки – чи не єдине, що вдалося врятувати»: історія майстрині з Донеччини, яка нині мешкає на Буковині

Донеччанка Ганна МАЦЬКО виготовляє ляльоки-мотанки вже близько 15 років. За цей час вона створила понад тисячу традиційних іграшок. Жінка родом із Донеччини, де багато років працювала завідувачкою клубу. У квітні 2022 року, коли розпочалися активні бойові дії, разом із сім’єю переїхала на Буковину, в село Мамаївці поблизу Чернівців.
Про це йдеться в публікації "МБ".
{reklama}
"Від нашого дому нічого не залишилося"
Пані Ганна розповідає, що час від часу, поки була змога, разом із чоловіком їздили додому.
"Але вже у 2024 році, коли стало зовсім небезпечно, переїхали в Мамаївці на постійне місце проживання. Звісно, надіялися на краще, думали, що повернемося, проте не склалося. Забрали з собою лише те, що вмістилося в багажник автомобіля, закрили будинок і поїхали. Нині від нашого дому вже нічого не залишилося" – говорить жінка.
Історією ляльок-мотанок Ганна Мацько зацікавилася у 2011 році. Спершу вела гурткове заняття для дітей. Згодом її робота ускладнилася, стала деталізованішою та глибшою за змістом.
У жінки виникла ідея виготовляти тематичні іграшки до свят.
"Перший рік у Чернівцях мені зовсім не до творчості було. Лише у 2023-му побачила оголошення про конкурс. Тоді створила кілька ляльок: і буковинку, і традиційну зі східних регіонів, навіть одній пошила вишиванку Степана Бандери. Тоді я перемогла – і це надихнуло мене продовжувати майструвати", – згадує пані Ганна.
Для кожної ляльки майстриня виготовляє особливий головний убір. Унікальність її мотанок в тому, що основа зроблена зі звичайної господарської щітки, що, за словами пані Ганни, робить їх "живими".

Понад шість годин – на виготовлення ляльки
Після першого обстрілу пані Ганна зібрала кілька ляльок і відправила їх знайомим на Черкащину. Під час евакуації взяла з собою лише кілька іграшок.
"Багато чого залишилося вдома. Ми з чоловіком думали, що ще зможемо повернутись. Але так склалося, що мотанки – чи не єдине, що вдалося врятувати з прифронтового селища.
Крім того, при клубі у нас була велика світлиця, де зберігалося близько тисячі експонатів. Деякі рушники й сорочки я намагалася врятувати. На жаль, дуже багато речей було знищено", – ділиться жінка.
Ляльки Ганни Мацько вже побували ледь не в усьому світі: Іспанії, Португалії, Канаді, США... Вона дарує їх родичам і знайомим за кордоном, а ті популяризують українські традиційні іграшки.
На виготовлення однієї ляльки з уже підготовленими матеріалами жінка витрачає від шести до восьми годин. Щоби пришвидшити роботу під час майстеркласів, вона заздалегідь готує заготовки вдома.
Сьогодні пані Ганна часто організовує різноманітні заходи для буковинських дітей. Але ще три роки тому в її домі збиралися діти з прифронтового міста, разом вони виготовляли мотанки.
"Після початку повномасштабного вторгнення я певний час працювала вдома, адже в клубі було дуже небезпечно. Батьки приводили до мене дітей, і я з ними займалася. Досі зберігаю світлини з тих часів. Вони для мене дуже цінні. Торік я надсилала їм подарунки, бо вони ж чекають", – з теплом каже майстриня.
Сьогодні Ганна Мацько не пропускає жодної культурної події у Чернівцях. Вона долучилася до місцевих майстринь і мистецьких просторів. Крім того, цьогоріч її роботи експонувалися в художньому музеї в рамках виставки "Вишиваного дивотвору".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Повернутися назад