DataLife Engine > Новини Чернівців > Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

21 лютого, четвер
Вмч. Феодора Стратилата. Прор. Захарії. Свт. Сави.


Святого великомученика Феодора Стратилата

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Феодор народився в місті Євхаїт, у Малій Азії, і служив в імператорській армії. Слава про його військової доблесті поширилася після того, як він убив змія, що жив недалеко від Евхаїта. За переказами, цей змій жив у провалі на пустельному полі, яке знаходилося на північ від міста. Раз на день він вибирався звідти і в цей момент його жертвою міг стати будь-який звір чи людина. Наситившись, він повертався у своє лігво. Феодор нікому не повідомив про свої наміри і вирішив позбавити місто від цього чудовиська. Юнак виступив проти нього зі своїм звичайним озброєнням.

{reklama}

Прийшовши на поле, йому захотілося відпочити в траві, але його розбудила стара християнка Євсевія. Євсевія, у будинку якої були покладені мощі Феодора Тирона, застерегла його про небезпеку. Феодор помолився, сів на свого коня, і викликав змія на бій. Після того, як змій виповз із підземного сховища, кінь Феодора скочив на нього копитами і вершник вразив його. Жителі міста, які бачили зміїне тіло, пов'язували подвиг з вірою Феодора і дивувалися силі християнства.

За відвагу святий Феодор був призначений воєначальником, грецькою "стратилатом", у місті Гераклії, де ніс як би подвійний послух, поєднуючи своє відповідальне військове служіння з апостольською проповіддю Євангелія серед підлеглих йому язичників. Невдовзі майже вся Гераклея прийняла християнство. У цей час імператор Лікіній почав жорстоке гоніння на християн. Він почав переслідувати освічених поборників християнства, в яких не без підстави бачив основну загрозу для вмираючого язичництва. У їхньому числі опинився і святий Феодор. Святий сам запросив Лікінія в Гераклею, пообіцявши йому принести жертву язичницьким богам.

Для цієї мети в місто прибув імператор з вісьмома тисячами воїнів, було привезено безліч золотих і срібних статуй еллінських богів. Феодор попросив взяти їх на ніч для особистого жертвопринесення, пообіцявши вранці наступного дня поклонитися богам прилюдно. Вночі він розбив статуї богів, а частини роздав убогим. Наступного ранку імператорський сотник Максентій відкрив обман Феодора імператору. Імператор був шокований, а Феодор Стратилат пояснив свої вчинки вірою в Христа і невірою в язичницьких богів.

Лікіній був ображений і велів стратити непокірного воєначальника. Після цього святого піддали багатоденним тортурам, він був висічений, його палили вогнем і рвали залізними кігтями. Потім Феодора заточили в темницю і морили голодом протягом п'яти днів, після того осліпили і розіп'яли.

Згідно з переказами, вночі до Феодору прийшов ангел і воїн став неушкоджений. Вранці царські вояки застали святого Феодора живим і неушкодженим. За наказом царя святий Феодор був усічений мечем. Святий великомученик Феодор Стратилат постраждав за Христа в Іраклії 8 лютого 319 року.

Святого пророка Захарії Серповидця

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Святий пророк Захарія був сином Варахії і походив зі священицького роду Левія. Разом з пророком Аггеєм він спонукав князя Зоровавеля і первосвященика Ісуса прискорити будівництво єрусалимського храму, зупинену за розпорядженням Камбіза, сина перського царя Кіра.

З юнацького віку Захарія був покликаний до пророчого служіння. Саме в книзі пророка Захарії містяться багато натхненних пророкуваннь про Спасителя. Згідно з переказами, святий пророк дожив до глибокої старості і помер в останній рік царювання Дарія Істаспа близько 520 року до нашої ери і був похований неподалік від Єрусалиму, поруч зі своїм знаменитим сучасником і сподвижником пророком Аггеєм.

Своїм прозвання "Серповидець" Захарія зобов'язаний одному з одкровень, в якому він бачив сувій, який летів по повітрю і був зігнутий на зразок загрозливого серпа.


Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тут

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram




Повернутися назад