DataLife Engine > Новини Чернівців > Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

18 січня
Навечір'я Богоявлення. Водохресний або Хрещенський Святвечір

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Царські часи. У навечір`я Богоявлення у православних храмах проходить особливе богослужіння Царських Часів, яке вповні готує кожного християнина до Тайни Боговтілення. Якщо навечір’я Богоявлення випадає в понеділок, вівторок, середу, четвер чи п’ятницю, то Царські часи співаються зранку в день навечір’я.
Мучеників Теопемпта й Теони

Водохресний святвечір – традиції та обряди

Так, в селах під Хрещення бабусі та дівчата збирали сніг з стогів.
Старенькі – для того, щоб вибілювати полотнину, вважалося, що тільки цей сніг може зробити її білосніжній.
А дівчата – для того, щоб вибілювати шкіру і ставати красивішим. Вірили, що, вмиваючись цим снігом, дівчина стає дуже привабливою. Крім того, водохресний сніг за повір’ям міг навіть у посушливих колодязях зберегти воду на весь рік. Сніг, зібраний в водохресний вечір, вважали цілющим, їм лікували різні недуги. На стіл ставили чашу з водою, щоб побачити Хрещення Господнє. При цьому говорили: "вночі вода сама колихнется", – це і було знаком. Якщо опівночі вода в чаші дійсно колихнувся, бігли дивитися "роззявлені небеса" – про що відкритому небу помолишся, то збудеться.

До 5 століття було прийнято згадувати народження і хрещення Сина Божого в один день – 6 січня і називався це свято Феофанією – Богоявленням, що говорило про втілення Христа у світ і про явище Трійці у водах Йорданських. Перенесено святкування Різдва Христового на 25 грудня (за Юліанським календарем, або старим стилем) було вже пізніше, в 5 столітті. Так було покладено початок новому церковному явищу – святках, що закінчується навечір’я, або святвечором свята Хрещення.

Слово навечір’я означає переддень церковного урочистості, а друга назва – святвечір (або сочевнік) пов’язана з традицією в цей день варити пшеничний узвар з медом і родзинками – сочиво.

Водохресний Святвечір – це вечір-приготування перед великим православним святом, яке називається Богоявлення Господнє Водохреще. Це свято православної церкви, належить до числа двонадесятих. Цього дня згадується хрещення Ісуса Христа Іоанном Предтечею (Хрестителя) на річці Йордан.

З огляду на важливість сталося в цей день чи події в житті Ісуса Христа, Церква встановила піст. Саме звідси і пішла традиція варити сочиво, яка не є обов’язковою, але настільки зручна, що увійшла в традицію повсюдно.Зрозуміло, в наші дні не у всіх є така можливість, але пост дотримати все ж таки необхідно: "Сіце убо окормляемі Божою Благодатію, хабарництво свободи", говорить нам Типікон. Під хабарництво розуміється все, що вкушає понад потреби і нехай мірилом тут буде кожному його совість.

Міру посту віруючі визначають індивідуально, під силу і благословення духівника. У цей день, як і в Різдвяний святвечір, не вживати їжу до виносу свічки після Літургії вранці і першого причастя водохресної води.



Повернутися назад