DataLife Engine > Новини Чернівців > Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

10 грудня
День Ікони Божої Матерi “Знамення”


Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Ікона Божої Матері " Знамення", зображає Пресвяту Богородицю, у сидячому положенні. Цариця Небесна молитовно піднімає свої руки; на грудях в Неї, на фоні круглого щита ( або сфери) – благословляючий Божественний Младенець – Спас-Емануїл.

{reklama}

Таке зображення Богоматері відноситься до числа найперших Її іконописних образів. В усипальниці святої Агнії в Римі є зображення Богоматері з простертими в молитві руками і з Младенцем, Який сидить на Її колінах. Це зображення відноситься до IV ст. Крім того відомий древній візантійський образ Богоматері " Нікопеї", VI ст., де Пресвята Богородиця зображена сидячою на троні. Вона тримає обома руками овальний щит з образом Спаса-Емануїла. Ікони Божої Матері, відомі під назвою " Знамення", з’явились на Русі в ХІ-ХІІ стт., а називатися стали так після чудесного знамення від Новгородської ікони, яке сталося в 1170 році.

Цього року об’єднані війська руських удільних князів, керовані сином суздальського князя Андрія Боголюбського, підійшли до стін Великого Новгороду. Новгородцям залишалося лише одне - уповати на Божу поміч. Дні і ночі молились вони, благаючи Господа не залишати їх. На третю ніч почув архієпископ Новгородський Ілля дивний голос, що наказував йому взяти з церкви Спаса Преображення, Ілліній вулиці образ Пресвтої Богородиці і винести його на міську стіну. Коли ікону переносили, вороги випустили в хресний хід хмару стріл, і одна з них встромилась у іконописний лик Богородиці. З очей Її витекли сльози, та ікона повернулась ликом до міста. Після цього Божественного знамення ворогів охопив незрозумілий страх, вони стали вражати один одного , а підбадьорені Господом новгородці безстрашно поспішили в бій і перемогли.

На згадку про чудесне заступництво Цариці Небесної архієпископ Ілля тоді ж встановив свято на честь Знамення Божої матері, котре і до нині святкується Православною Церквою на наших землях. Афонський чернець – ієромонах Пахомій Логофет, який був присутній на святкуванні на честь цієї ікони на Русі, написав на це свято два канони. На деяких Новгородських іконах Знамення, крім Богоматері з Предвічним Младенцем, зображаються і чудесні події 1170 року. Чудотворна ікона 186 років після цього явлення знаходилась в тій же церкві Спаса Преображення на Ілліній вулиці. В 1356 році для неї був побудований храм Знамення Пресвятої Богородиці, який став собром Знаменського монастиря.



Повернутися назад