Так зневажається волевиявлення громади, - блог нардепа про відставку Каспрука
Нормою закону, що дві третини депутатів можуть відправити у відставку міського голову, в Чернівцях скористалися для зведення політичних рахунків і будуть використовувати її в інших містах.
Про це написав на своїй ФБ-сторінці народний депутат від "Самопомочі", член комітету ВР з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Любомир Зубач, повідомляє molbuk.ua
"Коли в травні минулого року брав участь у візиті комітету ВР з державного будівництва до міста Чернівців, був вражений рівнем ненависті та глибиною протистояння так званих місцевих еліт. Було очевидно, що рано чи пізно це погано закінчиться. І таки закінчилося", - пише нардеп.
Учора місцеві депутати відправили у відставку голову міста Олексія Каспрука. Відразу наголошу, що не маю жодних симпатій до головних сторін конфлікту (“Народний фронт” і “Рідне місто”).
Хоча формально депутати назбирали 2/3 голосів та організовано процедуру таємного голосування, розцінюю такі дії вкрай негативно та вважаю черговим етапом нищення місцевого самоврядування.
Наголошу, що не маю жодних симпатій до головних сторін конфлікту (а це “Народний фронт” і так звана партія “Рідне місто”). Але не можу погодитися зі зневаженням волі громади Чернівців, яка обрала собі міського голову. Доброго чи поганого: ця ж громада своє слово мала б сказати на наступних виборах.
На жаль, такі відставки мерів - непоодинокий приклад в Україні. Тільки нещодавно мали прецедент із зухвалою відставкою міського голови Миколаєва Олександра Сєнкевича. І що ближче до наступних місцевих виборів, то більше цей парад депутатського мракобісся буде наростати.
Поясню чому.
Ми маємо статтю в законі “Про місцеве самоврядування”, яка надає право радам 2/3 голосів достроково припиняти повноваження міського голови. Але це право не є абсолютним: міського голову не можна відправляти у відставку тільки тому, що так захотіли депутати. Закон містить чіткі підстави для таких дій, що не підпадають під розширене тлумачення. Це, зокрема: порушення Конституції або законів, прав і свобод громадян, і, що ключове!, - не забезпечення здійснення наданих повноважень.
У Чернівцях, як і в багатьох містах України, цю норму трактують приблизно так: не відремонтовані всі дороги в місті – значить не забезпечує здійснення наданих йому повноважень; звільнено якогось працівника з роботи незаконно - значить незаконно здійснює надані йому повноваження тощо.
Це є концептуальна помилка. Адже в роботі будь-якого голови можуть бути порушення та помилки. Це може бути зафіксовано судом чи іншим контролюючим органом. Але це не означає автоматично "не забезпечення здійснення наданих повноважень" і не є достатньою правовою підставою для відставки.
Вищевказана норма первинно була закладена в законі як механізм стримувань та противаг між представницькою та виконавчою гілкою влади на місцевому рівні. Оскільки міський голова фактично формує всю виконавчу вертикаль, потрібен був інструмент для забезпечення балансу та стримування надмірної узурпації влади міським головою. Дострокове припинення повноважень голови – це як крайній засіб на випадок колапсу в місті та кричущих випадків порушень з боку міського голови, реального невиконання своїх функцій.
Натомість в Україні ця норма закону перетворилася на механізм зведення політичних рахунків та спосіб захопити владу для так званих місцевих еліт. І таким чином повністю зневажається волевиявлення громади, яка обирає ту чи іншу особу на посаду голови.
Що робити?
Можливо, настав час змінювати цю норму закону. У країні з розвинутою демократією та сильними правовими традиціями така норма працювала би якісно й правильно. В Україні, на жаль, це завдає шкоди місцевому самоврядуванню.
Тому потрібно на законодавчому рівні: або цілком усунути таку можливість, або передбачити відповідальність для ради за незаконні дії. Наприклад, якщо після відставки міського голови суд встановить, що дії ради були не законними і поновить голову на роботі. Чому б це не могло стати підставою для розпуску відповідної міської ради? Напевно, тоді б депутати двічі думали, перш ніж діяти.
Повернутися назад