Авто | Нерухомість | Робота
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна | Приватні оголошення |Приватні оголошення Тури з Чернівців | Послуги | Досьє | Досьє - відомі люди Чернівців Афіша | Пропозиція тижня | Юрист-онлайн | Журнал "Давай Одружимось!" |
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |
Влада міста має знати, чого хоче городянин. Як учасники «Школи мерів» планують змінювати Чернівці

На початку вересня цього року приблизно 40 учасників третьої програми "Школа Мерів" з усієї України взяли участь у стажуванні в п’яти містах Польщі. Вони вивчали досвід трансформацій і стратегічного розвитку сусідньої країни на прикладі польських міст: Любліна, Бидгоща, Гдині, Сопота і Гданська.

Серед активних учасників проекту були і двоє чернівчан – Олексій Попович та Крістіна Павлик, котрі спільно зі своїми колегами з інших міст завдяки польському досвіду навчалися формувати стратегії міст для їх успішної реалізації.

Які знання вони здобули у Польщі, та як вони планують реалізовувати зміни у Чернівцях? Про це у них поцікавився кореспондент molbuk.ua

"Розвинені міста – одна з надій сучасної Польщі"

Олексій ПОПОВИЧ, лідер команди з Чернівців програми "Школа мерів"

Влада міста має знати, чого хоче городянин. Як учасники «Школи мерів» планують змінювати Чернівці


Упродовж стажування ми мали безліч офіційних зустрічей з представниками муніципалітетів. У кожному з цих міст ми зустрічалися з мерами, віце-мерами, або з ключовими керівниками муніципалітетів.

У кожного з польських міст існує своя стратегія, яка не є простим документом, який зберігається на полиці. Це дійсно той документ, той напрямок, за допомогою якого місто розвивається.

У чому відмінність стратегій польських міст від наших формальних стратегій? У Польщі вони розробляються і узгоджуються з місцевими мешканцями. Сіті-менеджери нам демонстрували, скільки круглих столів, дискусій та громадських обговорень вони проводять… Вони доводять, що лише у взаємодії із владою та громадськими організаціями ця стратегія виконується та ефективно діє.

Поляки реалізують дуже багато справ за допомогою фінансування з ЄС. Крім того, вони мають можливість навчатися реалізовувати якісь проекти самостійно, без якихось додаткових коштів. А ще важливо, що вони розуміють, що саме вони є владою. І це допомагає їм бути набагато сильнішими, на мій погляд, ніж ми, у частині включення активного населення у процес управління містами.

Коли люди залучені у процеси управління містом, то, на мою думку, вони усвідомлюють свою співвідповідальність за ці процеси, вони здатні значно краще оцінювати наслідки від того чи іншого впливу. Тобто, якщо в нас люди чекають, що їм хтось щось зробить, що їм хтось щось винен – скажімо, мер, міська рада чи керівник якогось департаменту, то у Польщі люди самі розуміють, що вони в процесі, спільно з місцевою владою зобов’язані щось робити. У цьому й полягає культура співуправління містом, яка дуже поширена у сусідній країні.

Влада міста має знати, чого хоче городянин. Як учасники «Школи мерів» планують змінювати Чернівці


Керівництво муніципалітетів постійно дізнається і вивчає, що насправді потрібно мешканцям міста. Для цього влада проводить опитування жителів – для того, щоб дізнатися, який напрямок руху необхідно обрати владі. Скажімо, місто Гдиня, де ми побували. Йому близько 100 років, тобто воно дуже молоде. Перше враження, яке з’являється, коли ти потрапляєш сюди – це пострадянське місто, де немає нічого цікавого, напевне, в першу чергу, через модернову архітектуру 30-х років. На перший погляд, усе таке сіре, квадратне… Але виявляється, що мешканці Гдині найбільше задоволені своїм життям за рейтингом комфортності польських міст.

У Гданську мене дуже вразив юний таксист. Він розповів, що йому 21 рік, він працює в Uber. Свій новий автомобіль він придбав не в лізинг, не в кредит, а за власні зароблені кошти. Крім роботи таксистом, хлопець працює ще на двох роботах – в опері та у театрі. Щоправда, барменом. Але мене дуже вразив його настрій і позитив. Хлопець дуже задоволений своїм життям! Він свідомо не здобував вищу освіту, але він дуже вмотивований, дуже приємний, оптимістичний та комунікабельний. На його прикладі я зрозумів, що в цій країні, якщо людина дуже захоче, то вона має можливість заробити собі на авто навіть у такому юному віці. І локальна влада – одна з надій сучасної Польщі - дуже сприяє їй у цьому!

Такі зміни можна реалізовувати і в Україні. Але варто, щоб у місцевих мешканців існувало розуміння відповідальності за свою участь у процесі створення комфортного міста. Якщо люди співзалучені до якогось процесу, то вони мусять бути зацікавленими у результаті, та розуміють свою персональну відповідальність – чи буде ця стратегія виконуватись, чи ні?

Може скластися враження, що стратегія розвитку міст – це якийсь унікальний документ, який має на меті здійснити якісь прориви у напрямку розвитку. Насправді дуже важливим є виконання цієї стратегії. Бо можна мати ідеальну стратегію, але можна її не дотримуватися і не виконувати. У казначея міста Гданська мені сподобалась одна цитата – "Можна мати прекрасну стратегію, можна мати місію, візію. Але якщо у вас немає грошей, то ця стратегія нічого не вартує". Тобто, стратегія - це інструмент, але не самоціль. Тобто, не треба стратегії для стратегії. Потрібна стратегія для розвитку.

Результатом нашого навчання у "Школі мерів" має стати створення першого драфту такої стратегії розвитку Чернівців. За такий короткий період нереально створити якісний документ. Але ми розуміємо, завдяки, в тому числі, цій програмі, як вона має бути створена. Тому ми, маючи польський досвід, і досвід участі у "Школі мерів", почали все це з опитування. Ми провели соціологічне опитування населення, анкетування представників чернівецького бізнесу.

27 вересня ми провели стратегічну сесію в рамках "Школи мерів", куди запросили представників бізнесу, громади і влади. Слід зазначити, що це вже другий подібний захід, у організації якого я брав участь. У травні цього року ми уже проводили схожу стратегічну, або, швидше, візійну сесію, участь у якій взяли провідні підприємці міста, яку провів Павло Шеремета, керівник майстерні стратегій proryv.in.ua, екс-міністр економічного розвитку і торгівлі. Одним з результатів цієї зустрічі було створення громадської організації "НадихаюЧе місто", яка займається розробкою Стратегії розвитку Чернівців.

На стратегічну сесію в рамках "Школи мерів", ми вже запросили і представників бізнесу, і представників громади, і представників місцевої влади. І треба віддати належне та подякувати, що цього разу до нас прийшов і мер, і голови деяких фракцій Чернівецької міськради, і члени виконкому, і керівники департаментів. Ми ознайомили їх з результатами проведених опитувань та спробували разом з’ясувати, де наше місто перебуває в цей момент куди воно рухається. Саме ця інформація нам необхідна для того, щоб розробити шляхи ефективного використання наших ресурсів, і залучення зовнішніх.Ми провели SWOT-аналіз, проаналізували сильні та слабкі сторони нашого міста і запропонували шляхи покращення використання сильних сторін і зменшення наслідків негативних впливів слабких сторін нашого міста.

"Ми побачили там диво!"

Крістіна ПАВЛИК, учасниця команди з Чернівців програми "Школа мерів"

Влада міста має знати, чого хоче городянин. Як учасники «Школи мерів» планують змінювати Чернівці


Наша поїздка у Польщу була прекрасною можливістю побачити зарубіжний досвід у впровадженні реформ на прикладі сусідньої держави. Не секрет, що колись ця країна перебувала приблизно такому ж рівні, як і Україна. Але чомусь станом на сьогодні можна побачити значно краще її соціально-економічне життя. І, власне, ми їхали, щоб побачити і подивитися та запитати, що ж такого вони робили, чим вони керувалися, які інструменти вони запроваджували, щоб досягти тих результатів.

Що ми побачили? Напевно, диво. Я не думала, що ця країна настільки розвинулась і розцвіла. На сьогодні це перша країна по динаміці ВВП у Європі. Чи можна було би собі таке уявити ще кілька десятків років тому?

Ми не просто практичну сторону вивчали, а мали можливість вийти в місто і переконатися, як воно насправді в реальності.

Влада міста має знати, чого хоче городянин. Як учасники «Школи мерів» планують змінювати Чернівці


Фінальною роботою навчання у "Школі мерів" буде стратегія розвитку міста Чернівців. На жаль, нині у нас ставлення до стратегії досить посереднє – нібито це якийсь документ, в якому виписуються певні показники, на які треба рівнятись, певні цілі міста. І пишуться вони, в кращому випадку, за місяць в якихось владних кабінетах без обговорень з громадськістю.

У Польщі все по-іншому. Там під час створення стратегії влада з’ясовує, що місту потрібно, які є інструменти аналізу того, як зрозуміти, що хоче наш мешканець? І вписують у документ не свої амбіції, а ті положення, які дозволять зробити місто комфортним для усіх людей.

"Формуємо пласт людей, які будуть двигунами місцевого розвитку"

Руслан РОХОВ, засновник та керівник програми "Школа мерів"

Влада міста має знати, чого хоче городянин. Як учасники «Школи мерів» планують змінювати Чернівці


Покликання "Школи мерів" - сформувати нове покоління управлінців та лідерів, які мають системне мислення і бачення перспектив свого міста, і мають достатні навички у менеджменті для того, щоб організувати свою команду на реалізацію стратегії.

Ми хочемо сформувати пласт людей, які будуть двигунами місцевого розвитку, не будуть чекати вказівок згори або вказівок якихось сторонніх осіб. Наша позиція – щоб ці люди мали інклюзивне бачення, не просто бачення, сформоване із позиції міського голови, потенційного або чинного. Це має бути спільне бачення мешканців міста. Тому вкрай важливо при створенні такої стратегії враховувати інтереси місцевих мешканців.

Влада міста має знати, чого хоче городянин. Як учасники «Школи мерів» планують змінювати Чернівці


Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Рейтинг:
(голосів: 1)
29-09-2017, 18:03
Коментарів 0 Переглядів 576

Новини партнерів:
На «румунському» пікеті у Чернівцях «засвітились» отець Жар із священиками та активісти «Опоблоку»
Активісти місцевого "Опоблоку" та священики УПЦ МП взяли участь у акції румунських нацменшин
У Чернівцях румунські організації звернулися до Фищука і Мунтяна щодо закону «Про освіту»
Мітинг під ОДА завершився ухваленням звернення учасників пікету
У Чернівцях група румунських організацій пікетує ОДА через мовний закон
Представники румунських організацій на 15.00 запланувала пікет під "будинком з левами"
Популярне Коментують
• Новини
Погода, Новости, загрузка...
Loading...
Готуємося до холодів: 7 помічників з утеплення у Чернівцях (на правах реклами)

Пропонуємо вашій увазі пропозиції 7 помічників з утеплення у Чернівцях
Нацпарки: міфи та реальність

З 80-х років розпочалася епоха створення національних природних парків, які за своєю сутністю та територіальною структурою кардинально відрізняються від заповідників
Гаражі vs Автосервіси: кому краще довірити своє авто (на правах реклами)

Чоловіки діляться на два типи: ті, хто ремонтують машини "на гаражах", та ті, хто надає перевагу автосервісам. Що із цього краще — важко сказати на перший погляд. Тож спробуємо розібратися і дати відповідь на вічне запитання: гаражі чи автосервіси?
Ресторани Чернівців запрошують на День міста! (на правах реклами)

У ці дні на кухнях міських і приміських ресторанів, барів, кафе усе вариться, смажиться, печеться, коптиться, шкварчить, кипить, настоюється – Чернівці готуються приймати гостей.
Квест у доповненій реальності – вперше в Україні (прес-реліз)

V.QUEST – перший квест у доповненій реальності національного масштабу стартує 7 жовтня 2017 року в Україні. Мешканці міст України зможуть стати учасниками дійства та виграти безліч гаджетів.